Singiel „Smutna piosenka” zwiastuje nadchodzący album grupy Mgły zatytułowanej „Samotna podróż do Arkadii”, który ukaże się już 24 kwietnia 2020 roku. Gościnnie w utworze wystąpił trębacz Daniel Orlikowski.

„Smutna piosenka” to piąty singiel zespołu, do którego zdjęcia powstały w Rzymie jesienią 2019 roku. Klip stanowi historię, którą można odczytywać na wiele różnych sposobów.  Dla zespołu był zapisem wspomnień, które już nie wrócą i sekretów, które na co dzień nosimy w swoim sercu. 

Życie napisało do niego jednak zupełnie inny scenariusz. „Smutna piosenka”, poprzez wydarzenia ostatnich miesięcy i swoje odniesienie do Wiecznego Miasta, stała się symbolem potrzeby bliskości. Bliskości, której nie brakowało nam nigdy, tak bardzo jak dziś.

W związku z tym, chcąc odwdzięczyć się włoskiej stolicy, zespół zachęca do wsparcia działań Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM, który pomaga szpitalom, szkoli personel medyczny z resuscytacji, a jego członkowie niosą pomoc w całej Polsce i na misji we Włoszech.