Piano Day to inicjatywa zapoczątkowana przez niemieckiego kompozytora Nilsa Frahma. Przypada na 88 dzień każdego roku (dokładnie tyle klawiszy ma fortepian). To święto instrumentów klawiszowych, dzień pełen specjalnych muzycznych inicjatyw, odbywających się na całym świecie.

W Poznaniu Piano Day organizowane jest już od kilku lat!

Pierwotnie, na 2020 organizatorzy zaplanowali występ islandzkiego kompozytora i wokalisty – Hogniego. Znany m.in. z zespołów GusGus czy Hjaltaljin Artysta jest wyjątkowo ceniony w naszym kraju, czego dowodem są pełne sale koncertowe podczas każdej wizyty w Polsce. Obok Hogniego line-up poznańskiej edycji Piano Day zakładał występ Michała Kmieciaka. To w dużej mierze jego zaangażowanie pozwala co roku spotykać się poznaniakom w święto fortepianu. Miejscem koncertu miała być Scena Na Piętrze. Niestety, ze względu na panującą epidemię koronawirusa, planowane na 29 marca (Piano Day przypada dzień wcześniej ale ze względów logistycznych w tym roku celebrację planowano właśnie w tej dacie) wydarzenie zostało przełożone. Organizatorzy szukają nowej daty. 

Piano Day musi się jednak w Poznaniu odbyć, dlatego przygotowano wydarzenie specjalne! 28 marca, w myśl akcji #zostanwdomu, zapraszamy Was przed ekrany komputerów, gdzie za pośrednictwem portalu Facebook, wyemitujemy specjalny koncert Michała Kmieciaka. Poznaniak pojawi się w najbliższą sobotę na deskach Sceny Na Piętrze sam, ale każdy z Was będzie mógł posłuchać koncertu i zobaczyć go na żywo w streamingu. W planie m.in. znane już kompozycje Michała, a także przedpremierowo zapowiedź nadchodzącego niewydanego jeszcze materiału!

Transmisja koncertu zaplanowana jest na godzinę 20:00 i będzie dostępna za pośrednictwem profilu Michała Kmieciaka na facebooku@michalkmieciakmusic.

Michał Kmieciak – artysta jest jednym z pierwszych polskich reprezentantów nurtu contemporary classical. W 2016 roku wydał debiutancki album „Love Lost”. Specjalizuje się w melancholijnej, pełnej emocji muzyce, która zaciera granice pomiędzy współczesną klasyką, popem i muzyką filmową. Wielkimi krokami zbliża się zaplanowana na 2020 rok premiera drugiego albumu Michała Kmieciaka. Podczas tegorocznej edycji Piano Day będzie można posłuchać przedpremierowo jej fragmentów, jak i specjalnie przygotowanych na te okazje kompozycji.