Uwielbiana przez polską publiczność Agnes Obel powraca z nową płytą „Myopia”. Album ukazuje się nakładem Deutsche Grammophon i Blue Note. Jak mówi sama artystka, praca nad albumem wymagała od niej totalnego skupienia i odseparowania od świata zewnętrznego. Podkreśla, że kompozycje są wynikiem próby uporania się z przeszłością oraz chęci powrotu do korzeni. Jedno jest pewne – na nowym krążku znalazły się wspaniałe kompozycje przepełnione emocjami, za które tak bardzo doceniamy artystkę. Warto przypomnieć, że muzyka Agnes pojawiła się w wielu hitowych serialach takich jak „Dark”, „Euforia”, „Wielkie kłamstewka” czy „Reign”.

„Myopia” to album o zaufaniu i wątpliwościach. Czy ufasz sobie? Czy możesz polegać na własnych osądach? Czy wierzysz, że robisz rzeczy właściwe? Czy potrafisz zaufać swojemu instynktowi i temu, co czujesz? A może twoje uczucia są wypaczone? – Agnes Obel

Zgodnie z zasadami, którymi kierowała się przy poprzednich albumach („Philharmonics”, „Aventine” i „Citizen Of Glass”), Agnes Obel stworzyła nowy album całkowicie samodzielnie w swoim berlińskim domowym studiu, w izolacji od jakichkolwiek wpływów z zewnątrz, które mogłyby rozproszyć jej uwagę w procesie pisania, nagrywania i miksowania utworów.

– Albumy, nad którymi pracowałam, wymagały zbudowania pewnego rodzaju bańki, w której dzieje się wszystko, co jest związane z danym projektem – mówi Obel. – Dla mnie produkcja jest zawsze spleciona z tekstem i historią, która się za nim kryje (…) Muszę stworzyć własną „krótkowzroczność” (myopia) do wykreowania własnej muzyki.

Artystka eksperymentowała z technikami przetwarzania nagrań, zniekształcania wokali, smyczków, fortepianu czy czelesty, znajdując sposoby na stopienie tych elementów, aby stały się jednością i aby można było poczuć dokładnie to, przy czym pracowała w domu podczas nagrywania. Teledysk to utworu „Island of Doom”:


Wiosną 2020 roku, Agnes Obel rozpocznie europejskie tournée, w ramach którego pojawia się także w Polsce. Artystka wystąpi na koncertach w Warszawie 15 marca (klub Progresja) oraz 28 sierpnia (Palladium), a także w Gdańsku 27 sierpnia. W Stanach Zjednoczonych towarzyszyć będzie zespołowi Dead Can Dance (w kwietniu i maju 2020 roku). Więcej o nich, tutaj.

Album można zakupić, m.in. tutaj.