Nagrany w 1982 roku, niedługo po przeprowadzce do Paryża, album “Fodder On My Wings” był jednym z ulubionych albumów Niny Simone. Pierwotnie nagrany dla małej francuskiej wytwórni i niełatwo dostępny w sprzedaży, zostanie ponownie wydany w różnych formatach, w tym na CD i LP, a także po raz pierwszy szeroko dostępny cyfrowo, zarówno w wersji standardowej, jak i hi-fi.

3 kwietnia to data premiery “Fodder On My Wings” ogłoszona przez Verve/UMe.

Oryginalny album zostanie poszerzony o trzy dodatkowe utwory z sesji nagraniowych z rzadkiej francuskiej reedycji wydanej w 1988 roku. Otwierający utwór „I Sing Just To Know That I’m Alive” jest piosenką, którą Simone często wykonywała na żywo w późniejszych latach, a dostępny już teraz w streamingu.


Mniej znana, ale ważna część muzycznej historii Simone na “Fodder On My Wings” zawiera głęboko osobiste piosenki, w tym wspomniane wcześniej „Sing To Know That I’m Alive” oraz „I Was Just A Stupid Dog To Them”. Zachwycająca jest także paląca improwizacja liryczna na temat śmierci ojca w „Alone Again (Naturally)”.

W czasie nagrywania albumu Simone mieszkała we Francji i była bardzo samotna. Jej choroba psychiczna pogarszała się, a życie rodzinne zostało złamane. Z tej rozpaczy zrodził się jeden z wielu wyróżniających się albumów, a na nim zjawiskowy tytułowy utwór „Fodder In Her Wings”.

Przez lata album był ponownie oceniany i zyskał sobie uznanie jako znacząca pozycja w bogatym katalogu Simone.