W lutym 2010 roku legendarny muzyk, poeta i autor Gil Scott-Heron wydał swój trzynasty i ostatni album studyjny. Po raz pierwszy opracowany w 2005 roku, a ostatecznie wyprodukowany przez szefa XL Recordings Richarda Russella podczas sesji nagraniowych w Nowym Jorku, które rozpoczęły się w styczniu 2008 roku, „I’m New Here” był pierwszym albumem Scotta-Herona od trzynastu lat i brzmiał tak żywiołowo i odważnie jak nigdy przedtem.

To był i nadal jest album, który ujawnia coś nieoczekiwanego na każdym kroku. Taki, który ukazywał Scotta-Herona testującego i przesuwającego granice, jak zawsze stawiając wyzwania konwencjom i oczekiwaniom.

Aby uczcić dziesiątą rocznicę wydania „I’m New Here”, XL Recordings prezentuje nowe spojrzenie na ten album, przygotowane przez muzyka z Chicago, Makaya McCravena, którego twórczość Russell odkrył po usłyszeniu jego „Above & Beyond” z albumu „Highly Rare” z 2017 roku. McCraven, równie znany i szanowany jako muzyk grający na perkusji, samplerach, twórca beatów i producent, jest powszechnie uważany za jednego z najbardziej ekscytujących i oryginalnych głosów we współczesnym jazzie dzięki szeregowi płyt, które jednocześnie definiują i re-definiują gatunek: „Universal Beings”, „Highly Rare” i „Where We Come From (CHICAGOxLONDON mixtape)” – wydane przez mieszczącą się w Chicago wytwórnię International Anthem.

Na „We’re New Again” – nagranym i wyprodukowanym głównie w jego domowym studiu z grupą zgranych muzyków – McCraven łączy rodzaj improwizowanej muzyki na żywo i elektroniczne, oparte na próbkach podejście do nagrania, z którego słynie, razem z głębokim głosem Gila Scotta-Herona, co przyniosło niesamowicie potężny efekt.

Otrzymany zapis jest dźwiękowo bogaty, całkowicie oryginalny, z głębokim szacunkiem dla oryginalnego dzieła Scotta-Herona i Russella oraz jest ostatnim etapem ewolucji płyty, która uprzednio została zremiksowana przez Jamie xx w 2011 roku.

Album możecie zakupić, m.in. tutaj.