Rok 2019 obfitował w wiele znakomitych albumów soulowych i okołosoulowych. Postanowiliśmy wybrać dla Was 25., które zrobiły na nas największe wrażenie.


25. Tank “Elevation”

24. Natalia Przybysz “Jak malować ogień”

23. India.Arie “Worthy”

22. Sonar Soul “You Are My Sun”

21. Black Pumas “Black Pumas”

20. Angie Stone “Full Circle”

19. Lizzo „Cuz I Love You”

18. Jordan Rakei “Origin”

17. James Blake “Assume Form”

16. Gallant “Sweet Insomnia”

15. Andreya Triana “Life in Colour”

14. Kaytranada “Bubba”

13. Yuna “Rouge”

12. The Cinematic Orchestra “To Believe”

11. Chaka Khan “Hello Happiness”

10. Mahalia “Love and Compromise”

“Love & Compromise” to owoc pracy, którą Mahalia rozpoczęła, gdy jako 14-latka podpisała kontrakt płytowy. Na debiutanckim albumie wokalistki radosny duch łączy się z jej młodzieńczą charyzmą, specyficzną narracją i artystyczną świadomością. To cechy, które wyróżniają ją na tle rówieśników i pomogą zostać jedną z ukochanych wschodzących gwiazd. Jak dla nas soulowy debiut roku!

9. Jamila Woods “Legacy! Legacy!”

„Legacy! Legacy!” to drugi album w dyskografii Woods, której niepowtarzalny styl łączy pokolenia – klasycznego soul z bardziej eksperymentalnym brzmieniem. Przypominamy, że Jamila znana jest, m.in. ze współpracy z Chance The Rapper czy Macklemore & Lewis

8. Snoh Aalegra “Ugh, those feels again”

Niezależnie od tego czy śpiewa o miłości czy złamanym sercu, uwielbiamy słuchać wokalu Snoh Aalegra. Nie wyobrażamy sobie więc zestawienie bez jej najnowszego albumu zatytułowanego “Ugh, those feels again”. Znalazło się na nim 14 utworów. Wszystkie zostały skomponowane przez Aalegra wraz z autorem tekstów Haroldem Lilly. Według nas to płynna kontynuacja debiutanckiego projektu “FEELS”.

7. Robert Glasper “Fuck Yo Feelings”

Robert Glasper to klasa sama w sobie. Obojętnie gdzie się muzyk pojawi, jest to na pewno dobre! Nie inaczej jest z jego nowym mixtapem, który jest kontynuacją albumu “ArtScience” z 2016 roku. Ciekawostką jest, że cały mixtape powstał w dwa dni.

6. Free Nationals “Free Nationals”

Kwartet Free Nationals wreszcie wypuścił swój debiutancki album. Na krążku zatytułowanym “Free Nationals” znalazło się 13 utworów.
Usłyszeć na nim możemy ogromną liczbę gości. Na krążku zespołu na co dzień grającego z Andersonem. Paakiem znaleźli się tacy artyści jak: Syd, Daniel Caesar, Chronixx, Shafiq Husayn, TI, Mac Miller, Kali Uchis czy JID.

5. Anderson .Paak “Ventura”

Czwarty studyjny album znakomitego hiphopowca z Kalifornii i tytana pracy, jakim bez wątpienia jest Anderson .Paak. “Ventura” ukazała się zaledwie pięć miesięcy po poprzednim wydawnictwie laureata Grammy Amerykanina, “Oxnard”. “Ventura” w odróżnieniu od tego materiału jest bardziej soulowa, a mniej surowa i miejska.

4. FKA twigs “Magdalene”

“Magdalene” (stworzony w okresie, gdy jej zaufanie zostało nadwyrężone po złamanym sercu i operacji laparoskopowej) to brzmienie rekonfiguracji FKA twigs – emocjonalnej i fizycznej. Wydawnictwo wyprodukowany przez FKA twigs i – podobnie jak było to w przypadku „LP1” – proces nagrywania był nadzorowany przez nią na każdym etapie.

3. Michael Kiwanuka “Kiwanuka”

“Kiwanuka” to następca wydanego w lipcu 2016 albumu „Love & Hate”, który podbił serca słuchaczy oraz krytyków i zapewnił artyście nominacje do nagród Mercury czy BRIT. Michael Kiwanuka do pracy nad trzecim krążkiem zaprosił Danger Mouse’a oraz Inflo, tych samych twórców, którzy wsparli artystę przy „Love & Hate”. Nagrania odbyły się w Nowym Jorku, Los Angeles i Londynie.

2. Solange “When I Get Home”

“When I Get Home” to czwarty studyjny album Solange, nagrodzonej Grammy wokalistki oraz autorki piosenek. Płyta poświęcona jest eksplorowaniu jej źródeł i pochodzenia. Artystka, która powróciła nagrywając ten album do rodzinnego Houston, zadaje pytania, co w toku naszego rozwoju zostawiamy za sobą, a co przenosimy do dalszego życia. Płyta, napisana i wykonana przez Solange, która także nadzorowała jej produkcję, dostępna jest we wszystkich serwisach cyfrowych. W nagraniach albumu wzięli udział Tyler, the Creator, Chassol, Playboi Carti, Standing on the Corner, Panda Bear, Devin the Dude, The-Dream i wielu innych. Płyta zawiera także sample z twórczości artystów związanych z Houston – Debbie Allen, Phylicii Rashad, poetki Pat Parker i rapera Scarface.

1. Raphael Saadiq “Jimmy Lee”

Raphael Saadiq pojawił się na scenie już w latach 80’ zdobywając wielokrotnie platynowe płyty z zespołem Tony! Toni! Toné! zanim jeszcze rozpoczął karierę solową. W międzyczasie zajął się produkcją i pisaniem utworów dla innych artystów, wśród których znaleźli się m. in. Solange, D’Angelo, Lady Gaga, Snoop Dogg, Erykah Badu, czy Stevie Wonder. W 2018 roku Saadiq trafił na listę 100 najbardziej wpływowych ludzi magazynu Time. Najnowszy album zatytułowany “Jimmy Lee” poruszy wszystkich fanów płynących rytmów.