Zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania koncertu duetu Greg Osby & Tal Cohen, który odbył się w klubie 32jazzclub / Old Fashioned Bar w Kijowie (Ukraina). Był to jeden z sześciu koncertów pod szyldem Jazz Bez with Marek. Marek – Markijan Iwaszczyszyn, pomysłodawca festiwalu i jego wieloletni organizator zmarł nagle mając 52 lata w maju 2019.


Greg Osby – jeden z głównych filarów amerykańskiego jazzu, współtwórca ruchu m-base, jeden z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych saksofonistów współczesnego jazzu.

W latach 1980-1983 studiował w prestiżowym Berklee College of Music. Po studiach na stałe osiadł w Nowym Jorku. Wywarł niezatarte piętno na współczesnym jazzie w ciągu ostatnich 30 lat. Ceniony za swoje wnikliwe i innowacyjne podejście do jazzowych kompozycji oraz koncertów. Osby jest czterokrotnym zdobywcą prestiżowej nagrody Jazz Journalists Award i laureatem nagrody kompozytorskiej przyznawanej przez Doris Duke Foundation.

Biografia Grega Osby’ego to kawałek historii jazzu – od lat 80. występował i nagrywał z największymi gwiazdami, takimi jak Herbie Hancock, Dizzy Gillespie, Jack DeJohnette, Steve Coleman, Jim Hall i Andrew Hill. Występował w każdym zakątku świata, na najważniejszych festiwalach jazzowych. Nagrał piętnaście albumów dla legendarnego Blue Note Records. W 2008 roku, Osby uruchomił własną wytwórnię – Inner Circle Music, która służy jako platforma dla wielu dzisiejszych, najzdolniejszych artystów z całego świata. Osby wciąż szuka nowych talentów, którym umożliwia zaistnienie na rynku jazzowym.

Tal Cohen urodzony 30 lat temu w Izraelu, wychowany w Australii, pianista i kompozytor, to jeden z najbardziej oryginalnych i utalentowanych muzyków na dzisiejszej scenie jazzowej, jest laureatem wielu nagród, w tym Wielkiej Nagrody prestiżowego Krajowego Konkursu Pianistycznego im. Barry’ego Harrisa oraz nagrody Narodowego Stowarzyszenia Pianistyki Jazzowej. Jego nowa płyta „Gentle Giants” zyskała wielkie uznanie, w tym 4 gwiazdki w prestiżowym magazynie „Down Beat”. Unikatowa wiza „genius” została mu przyznana przez władze Stanów Zjednoczonych, gdzie obecnie mieszka. Tal Cohen stale koncertuje na całym świecie prezentując swój unikalny styl muzyki improwizowanej. Ostatnio podczas koncertu w wypełnionej po brzegi operze w Sydney, otrzymał nagrodę Freedman Fellowship, która zapewniła mu kontrakt płytowy.