Po ogłoszeniu trasy koncertowej, która obejmie także Polskę, brytyjski muzyk Stormzy podzielił się ze światem nowym utworem “Audacity”, w którym gościnnie pojawia się Headie One. Nagranie poprzedza nadchodzący album Stormzy’ego “Heavy Is The Head”, który ukaże się już w piątek.

Do utworu powstał klip, który wyreżyserował Taz Tron Delix. Realizowane nocą zdjęcia idealnie korespondują z brudną produkcją piosenki oraz z typową dla Stormzy’ego pewnością siebie i grą słów.

Oh what a catastrophe, I changed the game drastically” – rapuje Stormzy w finale, kończąc wersem: “When Banksy put the vest on me, felt like God was testing me “. Słowa te nawiązują do legendarnego już występu Stormzy’ego na tegorocznym Glastonbury, gdzie muzyk pojawił się w zaprojektowanej przez tajemniczego Banksy’ego bojowej kamizelce.


Singel jest zwieńczeniem kilku fantastycznych tygodni dla 26-latka. W listopadzie zapowiedział płytę “Heavy Is The Head”, a niedługo później zaprezentował singiel “Own It”, w którym wsparli go poważni gracze, czyli Ed Sheeran i Bruna Boy. Był to trzeci numer Stormzy’ego, który dotarł do Top 5 brytyjskiej listy przebojów. Ponadto w ubiegłym tygodniu ogłosił trasę “H.I.T.H. World Tour”, która obejmie Europę, Azję, Australię, Nową Zelandię, Amerykę Północną i Afrykę. W ramach tournée Stormzy odwiedzi też Polskę i 3 marca wystąpi w warszawskiej Stodole.

Nadchodząca płyta Stormzy’ego “Heavy Is The Head” to wielki powrót mającego na koncie liczne nagrody zjawiskowego twórcy, który sam był producentem wykonawczym materiału. Na albumie znajdziemy świetne teksty oraz równie udaną warstwę muzyczną. W realizacji materiału udział wzięło wielu znamienitych artystów młodego pokolenia, osobiście wybranych do współpracy przez Stormzy’ego. Są wśród nich (w porządku alfabetycznym) Aitch, Burna Boy, Ed Sheeran, Headie One, H.E.R., Tiana Major9 i YEBBA, a od strony produkcyjnej Fred Gibson, Fraser T Smith, T-Minus i inni.

Na razie Stormzy ujawnił 5 z 16 utworów z płyty. W kwietniu ukazał się “Vossi Bop”, którym gwiazdor przerwał 2-letnie milczenie. Numer w ciągu tygodnia zdobył 12,7 miliona streamów, co jest rekordowym wynikiem wśród brytyjskich raperów. Sprzedano 94 495 sztuk singla, co zagwarantowało Stormzy’emu jego pierwszy numer jeden na brytyjskiej liście przebojów (UK Charts), który zresztą utrzymał przez dwa tygodnie z rzędu. Niedługo później fani poznali “Crown”, a następnie “Wiley Flow” nagrany w hołdzie brytyjskiemu MC, Wileyowi.

Informacja o nowej płycie Stormzy’ego trafiła do fanów niedługo po tym jak magazyn “Time” zamieścił rapera w Top 10 zestawienia “Liderów nowego pokolenia” (“Next Generation Leaders”), a także wyróżnił go zdjęciem na okładce specjalnego wydania.

Zanim w lutym 2017 roku Stormzy wydał debiutancki album “Gang Signs & Prayer” (który ostatecznie pokrył się platyną i dotarł do 1. pozycji brytyjskiego notowania), mało kto nazywał go najbardziej obiecującym raperem na Wyspach. Tymczasem minęły blisko trzy lata, a jego status znacząco się zmienił. Stormzy jest nie tylko genialnym showmanem, ale i szczerym artystą, z którego twórczością wielu się utożsamia. Wywodzący się ze sceny niezależnej, zaangażowany społecznie i politycznie raper za sprawą tegorocznego występu na Glastonbury stał się jedną z najbardziej inspirujących postaci brytyjskiej popkultury. Korzystając ze statusu gwiazdy festiwalu, poruszył na scenie ważne współczesne problemy, w tym kwestię niesprawiedliwości wobec młodych czarnoskórych dzieciaków krzywdzonych przez stronniczy system sprawiedliwości.

Chociaż w ubiegłym roku Stormzy nie był aktywny na polu muzycznym, cały czas angażował się w działalność dobroczynną. W lipcu 2018 roku uruchomił program stypendiów – “The Stormzy Scholarship” – adresowany do czarnoskórych studentów Uniwersytetu Cambridge. Latem tego roku odbyła się druga edycja programu. Ponadto we współpracy z Penguin Random House UK założył wydawnictwo #Merky Books i opublikował w listopadzie 2018 roku własną książkę “Rise Up: The Story So Far”. W ramach wydawnictwa zrealizował również inicjatywę “Writers Prize”, której celem jest wyszukiwanie pisarskich talentów nowego pokolenia. Gdyby tego było mało, MC, którego mama pochodzi z Ghany, w styczniu 2019 roku założył własną wytwórnię #Merky Records, w barwach której zamierza wydawać płyty nowych, obiecujących artystów.

Sukcesy urodzonego w Croydon rapera nie ograniczają się do studyjnej muzyki. W czerwcu tego roku Stormzy został bowiem pierwszym brytyjskim raperem, który został gwiazdą Glastonbury – jednego z największych muzycznych festiwali na świecie. Niedługo później wybrał się na Ibizę, na drugą edycję swojego #Merky Festivalu, gdzie zgromadził najbardziej rozchwytywanych artystów. Po raz pierwszy w historii biletowanych imprez na Ibizie, wejściówki na festiwal rozeszły się w 2 dni.

Dobra passa Stormzy’ego niewątpliwie trwa. Raper zdobył już 25 nagród, w tym 2 statuetki BRIT, 6 MOBO, 3 BET, 2 wyróżnienia magazynu “GQ”, a także nagrody Ivor Novello, magazynu “Q”, MTV Europe Music Award, BBC Music Award , Teen Choice i wiele innych.