Aaliyah to amerykańska piosenkarka r’n’b i aktorka. Nagrała cztery płyty, z czego trzy zostały wydane za życia. Zmarła tragicznie w kraksie samolotu, wracając z wysp Bahama, gdzie kręciła teledysk. Aaliyah wystąpiła w dwóch filmach: „Romeo Must Die” oraz „Queen Of The Damned”, w obydwu grając główne role.

W streamingach dostępny jest jeden album artystki, mianowicie „Age Ain’t Nothing But a Number” z 1994 roku, a pojedyncze utwory, znalazły się na różnych składankach. To się jednak zmieni… wszystkie albumy Aaliyah niedługo trafią do portali streamingowych. Odbędzie się to na początku 2020 roku, a dokładniej 16 stycznia, w dniu 41. urodzin artystki. Informacją tą podzielił się na Twitterze wujek wokalistki – Barry Hankerson, kontrulujący prawa aktorskie do materiału Aaliyah.


Swoją pierwszą płytę „Age Ain’t Nothing But A Number” Aaliyah nagrała w wieku 15 lat pod okiem R.Kelly’ego. Album uzyskał status platyny. Jeszcze lepiej poradził sobie kolejny, wydany dwa lata później „One In A Million”, zdobywając podwójną platynę. Trzeci album wydany został tuż przed jej śmiercią w 2001 roku. Pośmiertne wydawnictwa to „I Care 4 U” (2002) oraz 3-płytowe wydawnictwo „Aaliyah Ultimate” (2005), zawierające również DVD z teledyskami. 

Od początku kariery była związana z filmem. Pierwszym oficjalnym singlem była piosenka do serialu „Star Search”. W 1997 r. Aaliyah zaśpiewała w filmie animowanym Anastasia piosenkę Journey to the Past, która została nominowana do Oscara, a rok później przebojową piosenkę Are You That Somebody w filmie Dr Dolittle. W 2000 roku zagrała w filmie „Romeo Must Die” oraz pojawiła się kilkakrotnie na Soundtracku do tego obrazu z piosenkami Try Again, Are You Feelin Me, Come Back In One Piece. Nie doczekała premiery filmu „Queen Of The Damned” (Królowa Potępionych), który ukazał się po jej śmierci, w roku 2002.