Projekt Silent Witness to wyrafinowana kombinacja muzyki elektro-akustycznej, nowoczesnego jazzu oraz wpływów Dalekiego Wschodu i muzyki afrykańskiej. Efekt współpracy międzykulturowej pomiędzy artystami Eklektik Session. Trio Silent Witness tworzą: basista Radek „Bond” Bednarz, japońska wirtuozka koto Mieko Miyazaki i Loup Barrow grający na cristal baschet.

Album promuje singiel „Intoku”:


Wyprodukowany przez Radka „Bonda” Bednarza album jest rezultatem wielokulturowego dialogu, w którym wzięli udział artyści z Japonii i Francji oraz goście z Polski, Szwajcarii i Niemiec. Muzyka jest tu źródłem inspiracji do poszukiwań własnej tożsamości z perspektywy tytułowego cichego obserwatora, świadka wydarzeń (ang. silent witness). 

Na płycie słychać unikatowe instrumentarium i jego wirtuozów. Na japońskim koto gra Mieko Miyazaki, należąca do światowej czołówki artystów grających na tym instrumencie. Jej utwór pt. „The Current” został uznany przez ekspertów dziennika Hogaku za jedną z najpiękniejszych kompozycji wszech czasów. Mieko występowała przed parą cesarską Japonii. Została także uhonorowana najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez krajową stację radiową NHK-FM, a Fundacja Japońska wybrała ją na reprezentantkę kraju podczas międzynarodowych wydarzeń kulturalnych. Mieszka we Francji. Koncertuje w Azji, Europie oraz USA. 

Loup Barrow znany jest z gry na cristal baschet – ostatnim polifonicznym instrumencie wynalezionym w XX wieku w Paryżu. Barrow uczynił z grania na rzadkich instrumentach swoją specjalność. Wśród jego faworytów są 6-oktawowy cristal baschet, 31⁄2-oktawowa szklana harfa, młotkowany dulcymer oraz chromatyczna mbiri i hang. Komponuje zarówno utwory orkiestrowe, jak i minimalistyczne kompozycje. 

Pomysłodawcą i głównym kompozytorem albumu Silent Witness jest Radek „Bond” Bednarz, muzyk, producent, założyciel międzynarodowej platformy artystycznej i festiwalu Eklektik Session, którego celem jest integracja środowisk twórczych. Jest także liderem międzynarodowego power trio Hang Em High oraz wrocławskiego zespołu Miloopa. Ze swoimi projektami występował na wielu festiwalach w Europie i w USA. Ma na koncie blisko 20 autorskich wydawnictw. Wśród jego współpracowników są Nils Petter Molvaer, Eivind Aarset, Guo Gan, Nadishana, Lucien Dubuis, Claudio Puntin, Alfred Vogel, Ganesh Anandan, Jan Bang, Erik Honore, Arve Henriksen, Erland Dahlen, Blu Rum 13 i Meng Tian.

Koncert premierowy w Polsce odbędzie się 25 października podczas festiwalu Jazz Jamboree.