Już dziś, 4 października, pod hasłem „Home & Identity” [Dom i Tożsamość] we Wrocławiu rozpoczyna się kolejna edycja Eklektik Session. W programie koncerty w Muzeum Pana Tadeusza i Muzeum Teatru, 60-lecie słynnego londyńskiego klubu jazzowego oraz koncert finałowy w hali serwisowej. Eksplozję dźwięków z całego świata zapewnią Yossi Fine i Ben Aylon oraz Eklektik Orchestra w najodważniejszym jak dotąd wydaniu. Odbędą się także warsztaty artystyczne w Kinie Nowe Horyzonty oraz spacer z przewodnikiem po wrocławskim Manhattanie.

Festiwal potrwa do 6 października. 

Eklektik Session prezentuje w tym roku wyjątkowo wyrafinowaną mieszkankę dźwięków świata w wykonaniu wirtuozów muzycznej narracji. Przez trzy festiwalowe dni w unikatowych lokalizacjach Wrocławia zagrają artyści z Japonii, Turcji, Izraela, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Wszyscy muzycy wystąpią na jednej scenie podczas wspólnego koncertu finałowego pod szyldem Eklektik Orchestra. 

Koncerty w muzeach

Eklektik Session zainauguruje Takuya Nakamura, japoński artysta, kompozytor i multiinstrumentalista. We Wrocławiu wystąpi z Azumi Oe, tancerką Butoh, w najnowszym projekcie Piano Warp łączącym fortepian z elektroniczną manipulacją na żywo, tańcem i multimediami. Na dokładkę dostaniemy projekt Big Beats Big Times,za którym stoi pochodzący ze Stambułu perkusista Berke Can Özcan. Artysta tworzy dźwięki z przedmiotów codziennego użytku takich jak doniczki z terakoty, kapsle, miotły czy stara pralka. Oba wydarzenia odbędą się w Muzeum Pana Tadeusza zlokalizowanym w Kamienicy Pod Złotym Słońcem, w sercu wrocławskiego Rynku.Pierwszy dzień festiwalu zakończy się w pięknych wnętrzach Muzeum Teatru, dawnym skrzydle południowym Pałacu Królewskiego, gdzie zagra norweski skład Erlend Apnesth Trio. 

Jazz na Manhattanie

Za sprawą Eklektik Session na wrocławskim Manhattanie zagości londyńskie SoHo. Pod szyldem legendarnego klubu Ronnie Scott’s Jazz Club, obchodzącego w tym roku 60-lecie działalności, wystąpią młodzi artyści dynamicznej sceny stolicy Wielkiej Brytanii. W Dziekanacie usłyszymy Sarah Tandy Trio oraz Marijus Aleksa jako MAPS. Uczestnicy koncertów będą mogli spróbować słynnego Ronnie Scott’s Espresso Martini. Tego samego dnia odbędzie się oprowadzanie po lokalnym Manhattanie z przewodniczką Iwoną Stec. Awangardowy kompleks mieszkaniowo-usługowy na placu Grunwaldzkim pochodzi z początku lat 70-tych. Zaprojektowany został przez uznaną architektkę, Jadwigę Grabowską – Hawrylak, której twórczość zaprezentowana została w tym roku w jednej z galerii Nowego Jorku. W Kinie Nowe Horyzonty odbędą się z kolei warsztaty artystyczne prowadzone przez Katarzynę i Julię Kulpa. Zapisy na oba wydarzenia: www.evenea.pl/event/es2019

Muzyka świata… w serwisie samochodowym 

Finał festiwalu (6 października) odbędzie się w niecodziennej przestrzeni – hali serwisowej salonu samochodowego Mercedes–Benz Grupa Wróbel – z udziałem artystów z Japonii, Turcji, Izraela, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Norwegii, z pogranicza wielu stylistyk, reprezentujących odmienne kultury. – Tegoroczny koncert Eklektik Orchestra śmiało nazwać można jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych tej jesieni w Polscezapowiada Radek Bond Bednarz, pomysłodawca i reżyser koncertu finałowego, a zarazem dyrektor festiwalu. Występ orkiestry poprzedzi koncert Blue Desert, po którym należy spodziewać się eksplozji energii, hipnotycznych melodii, płonących rytmów i niekończącej się wirtuozerii. Muzyka zespołu łączy Izrael i Palestynę. Jest także mieszanką transu, dubu, dźwięków Dabke i Gnawa. Współzałożyciel projektu, Yossi Fine, to jeden z najbardziej znanych muzyków i producentów na świecie. Nominowany był do nagrody Grammy. Wyprodukował ponad 40 albumów, 20 z nich okrywając złotem, wiele platyną. Yossi Fine nagrywał i występował m.in. z Davidem Bowie i Lou Reedem. W Blue Desert gra na specjalnej mikrotonowej gitarze. Z kolei Ben Aylon to perkusista znany z unikatowego neo-afrykańskiego stylu gry. Tworzy wybuchowe plemienne rytmy, używając najrozmaitszych afrykańskich i współczesnych bębnów. Na koncercie we Wrocławiu pojawi się także Sharon Mansur, księżniczka środkowowschodniej klawiatury. 

Bezpłatny transport autobusem Airport Express

Na koncert finałowy będzie można dotrzeć autobusem Polbus PKS Wrocław Airport Express. Na www.evenea.pl/event/es2019 dostępna jest limitowana pula biletów, które gwarantują bezpłatny przejazd z centrum miasta na koncert i z powrotem. Przystanek początkowy znajduje się na Dworcu PKS oraz na placu Dominikańskim. 

Sprzedaż biletów odbywa się za pośrednictwem www.goout.net oraz www.evenea.pl/event/es2019 . Bilety dostępne będą również na bramce przed koncertami, z wyjątkiem wydarzeń z 4 października, na które nie ma już miejsc.

Eklektik Session to międzynarodowa platforma artystyczna oraz wyjątkowy festiwal, który zdążył wpisać się w kalendarz najważniejszych wydarzeń kulturalnych Wrocławia. Eklektik Session skutecznie zaciera granice stylistyczne, promuje oraz integruje środowiska twórcze, nawiązuje bliską współpracą z artystami, festiwalami oraz instytucjami z całego świata. Pomysłodawcą Eklektik Session jest Radek Bond Bednarz, wrocławski artysta, muzyk i producent; laureat Wrocławskiej Nagrody Muzycznej za nowatorstwo w tworzeniu muzycznego wydarzenia angażującego środowisko i publiczność w spotkanie z różnymi dziedzinami sztuki. Kolejne odsłony festiwalu podsumowuje jedyna w swoim rodzaju Eklektik Orchestra z udziałem wszystkich artystów danej edycji. W dotychczasowych eklektycznych projektach wystąpili m.in. Nils Petter Molvaer, Jan Bang, Erik Honore, Arve Henriksen, Sebastian Studnitzky, Josh Dion, Øyvind Hegg-Lunde, Samuel Rohrer, Eivind Aarset, Claudio Puntin, Loup Barrow, Nadishana, Mieko Miyazaki, Guo Gan, Ganesh Anandan, Erland Dahlen, Wu Wei, Tom Mays, Yonathan Levy oraz wielu innych wybitnych artystów z całego świata. 

Więcej na www.EklektikSession.com