„Ikar. Legenda Mietka Kosza” Macieja Pieprzycy został laureatem Srebrnych Lwów na 44. podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

„Ikar. Legenda Mietka Kosza” to historia inspirowana życiorysem jazzmana (granego przez Dawida Ogrodnika), którego obiecującą karierę przerwała tragiczna śmierć. Mieczysława Kosza poznajemy jako kilkuletniego chłopca, urodzonego we wsi Antoniówka, który zachorował na jaskrę i z powodu braku możliwości natychmiastowego leczenia stracił wzrok, a następnie trafił do ośrodka dla niewidomych w Laskach. Tam odkrył, że muzyka może stać się sposobem na to, by na nowo zobaczyć świat. Talent i konsekwentna praca sprawiły, że Kosz stał się świetnym pianistą klasycznym, a następnie jazzowym. Odnosił liczne sukcesy w kraju i za granicą, ale poza sceną czuł się coraz bardziej samotny.

Prócz tego, w kategorii muzyka laureatem został Leszek Możdżer („Ikar. Legenda Mietka Kosza” Macieja Pieprzycy), a za główną rolę męską doceniono Dawida Ogrodnika, który w filmie „Ikar. Legenda Mietka Kosza” Macieja Pieprzycy zagrał niewidomego geniusza fortepianu.

„Ikar. Legenda Mietka Kosza” trafi do polskich kin już 18 października.