W październiku w Sopocie znów będzie rozbrzmiewać jazz! Podczas tegorocznej edycji Sopot Jazz Festival zagrają m.in. Marcin Wasilewski Trio feat. Adam Pierończyk, Archie Shepp czy Joachim Kühn.

W dniach 10-13 października rozpocznie się w Sopocie kolejna edycja Sopot Jazz Festival – jednego z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce. Publiczność może spodziewać się ambitnego programu i artystów z całego świata. Podczas festiwalu wystąpią zarówno muzycy o już ugruntowanej pozycji, jak i ci, którzy na sopocką estradę wprowadzą powiew świeżości, udowadniając, że jazz wciąż dynamicznie się rozwija. 

W tym roku funkcję kuratora odpowiedzialnego za program artystyczny festiwalu pełni Rainer Kern. 

Reiner Kern jako niezależny menadżer kultury, kurator oraz producent, kierował imprezami w takich miejscach jak Heidelberg, Mannheim, Ludwigshafen, Kuala Lumpur, prowincja Yunnan w Chinach oraz Nowy Jork. Jest pomysłodawcą i dyrektorem największego niemieckiego Festiwalu Jazzowego „Enjoy Jazz – International Festival for Jazz and More” w Heidelbergu. Obecnie jest członkiem zespołu ds. wdrażania i weryfikacji Mannheim Agenda 2030 i wchodzi w skład grupy reprezentującej Mannheim w projektach ONZ, takich jak HABITAT, World Urban Forum oraz High Level Political Forum (HLPF) w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

Rozwój europejskiego jazzu jako formy sztuki jest ściśle związany z Polską, jako jednym z najważniejszych źródeł inspiracji, a sam Sopot jest kolebką wszystkich polskich festiwali jazzowych. To dzięki otwartości ludzi, właśnie tu mógł powstać pierwszy festiwal jazzowy w Polsce, który istnieje do dziś. Sopot Jazz Festival oznacza zarówno tradycję, jak i teraźniejszość i spojrzenie w przyszłość. Program festiwalu stanowi wyjątkową doskonałość tego, co symbolizuje sztuka jazzu – otwartość i spotkanie tego, co lokalne z tym, co międzynarodowe – mówi Rainer Kern, kurator festiwalu. 

Program Sopot Jazz Festival 2019 pełen jest mocnych muzycznych nazwisk. Tegoroczną edycję festiwalu otworzy koncert jednej z najwybitniejszych i najbardziej unikatowych formacji jazzowych – Marcin Wasilewski Trio feat. Adam Pierończyk! Wystąpią w ramach obchodów 50 lat ECM Records i 25lecia Marcin Wasilewski Trio. Tego samego wieczoru sopockiej publiczności zaprezentuje się także Mołr Drammaz – zespół stworzony przez Wojtka Kucharczyka i Asię Bronisławską, który cechują oryginalność i niespotykana energia, słyszalne w połączeniu żywych bębnów z drobiazgową elektroniką i głosem. 

W piątkowy wieczór, 11 października, wystąpią Bibi Tanga i Professeur Inlassable z zespołem The Selenites w składzie: Arthur Simonini – instrumenty klawiszowe, skrzypce, Rico Adiko Kerridge – gitara i Arnaud Biscay-Clement Cliquet – perkusja, którzy zabiorą słuchaczy w eklektyczną wycieczkę po historii i prehistorii funku, dokładając rytmy Afrobeat i Afropopu. 

12 października w Grand Hotelu usłyszymy NES – trójkę międzynarodowych muzyków, którzy sprzęgli swe talenty żyjąc nad Morzem Śródziemnym. Ich brzmienie zostało ukształtowane przez bogactwo środowiska, jak i doświadczenie muzyczne sięgające jazzu, poprzez muzykę klasyczną, soul i tradycyjną muzykę arabską. Na scenie wystąpi także Angelika Niescier Trio – saksofonistka, która swoją muzyką na nowo definiuje konkury europejskiej sceny jazzowej. Artystka z misją, nieograniczoną energią, bogatą paletą kolorów i techniką wirtuozowską, która stworzyła własny styl jednoczący zarówno niezwykłe, nowoczesne kompozycje, jak i intensywną improwizację.

Ostatniego dnia, 13 października, festiwal swoimi występami zakończą dwie legendy światowego jazzu – Archie Shepp i Joachim Kühn, występujący w ramach obchodów 80lecia legendarnej Blue Note Records. 

Nowością tegorocznego Sopot Jazz Festival jest program edukacyjny, skierowany zarówno do najmłodszych, jak i dorosłych uczestników. Warsztaty rozpoczną się już pod koniec września! 

28 września Agata Królak i Anna Witkowska zaproszą do Opery Leśnej, aby wspólnie zrobić t-shirty według szablonów z grafikami onomatopeicznymi w oparciu o ilustracje z książki „Brzdęk. Jak złapać dźwięk”, a 29 września na mieszkańców czeka „Spacer dźwiękowy po Sopocie”, który poprowadzi Marcin Dymiter. 

5 października warsztaty rodzinne “Z okładki” w pracowniach Opery Leśnej poprowadzi Natalia Fiedorczuk-Cieślak. Warsztaty przeznaczone będą dla dzieci od 4 roku życia oraz ich opiekunów, którzy wspólnie zastanowią się, jaką melodię gra ich rodzina? Na warsztatach zespoły – rodziny wykonają prototypy okładek swoich płyt metodą kolażu. 

12 października zespół Mołr Drammaz, czyli Joanna Bronisławska i Wojciech Kucharczyk, przeprowadzi w sopockiej operze warsztaty tworzenia wizualizacji do muzyki – Zostań Mołriańskim VJ’em. Z kolei następnego dnia, 13 października, Joanna Bronisławska zaprosi do wzięcia udziału w słuchowisku “Grająca książka” w Teatrze na Plaży, będącego finałem programu edukacyjnego. 

Program koncertowy: 

  • 10.10.2019 – godz. 20.00, Grand Hotel – Marcin Wasilewski Trio feat. Adam Pierończyk
  • 10.10.2019 – godz. 22.00, Sfinks 700 – Mołr Drammaz
  • 11.10.2019 – godz. 20.00, Grand Hotel – Bibi Tanga & The Selenites
  • 12.10.2019 – godz. 20.00, Grand Hotel – NES, Angelika Niescier Trio
  • 13.10.2019 – godz. 20.00, Grand Hotel – Archie Shepp – Joachim Kühn Duo

Bilety w sprzedaży: www.sopotjazz.pl 

Program edukacyjny – Kids in Sopot

  • 28.09.2019, godz. 12.00, Opera Leśna – Brzdęk. Namaluj dźwięk, warsztaty prowadzone przez Agatę Królak i Anię Witkowską
  • 29.09.2019, godz. 12.00, start: Sopot Centrum (przed wejściem głównym do Sopoteki) – Spacer Dźwiękowy po Sopocie z Marcinem Dymiterem
  • 05.10.2019, godz. 12.00, Opera Leśna – Z okładki – warsztaty tworzenia okładek do płyt prowadzone przez Natalię Fiedorczuk-Cieślak
  • 12.10.2019, godz. 12.00, Opera Leśna – Zostań mołriańskim VJ’em – warsztaty tworzenia wizualizacji do muzyki prowadzone przez Joannę Bronisławską i Wojciecha Kucharczyka
  • 13.10.2019, godz. 16.00, Teatr na Plaży – Słuchowisko Grająca książka – finał programu edukacyjnego

Wstęp na warsztaty jest bezpłatny, obowiązuje rejestracja poprzez formularz dostępny na stronie www.sopotjazz.pl lub pod numerem telefonu 58 555 84 40. Liczba miejsc ograniczona.