Już tylko 2 dni dzielą nas od pierwszej, historycznej edycji festiwalu We Out Here, organizowanego przez Gillesa Petersona w miejscowości Abbots Ripton, 80 mil od Londynu. Przygotowaliśmy przekrój przez najważniejsze punkty festiwalu.

Dźwięk

Gilles Peterson, który jest jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu, od wielu dekad łączy i promuje różnorodne gatunki muzyczne. W całej swojej karierze odegrał kluczową rolę w promowaniu gatunków takich jak jazz, hip-hop i szeroko pojęta muzyka elektroniczna. Począwszy od rozpoczęcia swojej kariery w latach 80., w legendarnej londyńskiej pirackiej rozgłośni Radio Invicta, promującej głównie czarną muzykę, aż do dziś, Gilles Peterson zawsze szuka połączeń między czarną muzyką, muzyką graną na żywo, a muzyką elektroniczną i kulturą klubową. W tym celu m.in. stworzył stację radiową Worldwide FM oraz wytwórnię Brownswood Recordings. Do tego portfolio dorzuca festiwal We Out Here, którego nie da się jednoznacznie stylistycznie sklasyfikować.

“Od wielu dekad jestem aktywny w na scenie muzycznej. Byłem świadkiem i orędownikiem wielu niesamowitych fuzji tradycyjnego jazzu i muzyki tanecznej, ale teraz czuję się bardziej podekscytowany, niż kiedykolwiek. Nowe pokolenie szalenie utalentowanych muzyków wykorzystuje swoje talenty realizując się jako instrumentaliści i realizatorzy dźwięku, nasiąkając całym wachlarzem muzyki elektronicznej z całego świata. Rezultaty są oszałamiające. Właśnie dlatego wydaje się, że to odpowiedni moment na We Out Here.”

Festiwal We Out Here to muzyczny tygiel – obok wybitnych muzyków jazzowych, soulowych, usłyszymy m.in. cały przekrój muzyki elektronicznej: najnowsze techno, house, drum & bass, dubstep; post punkowych weteranów, młodą londyńską scenę jazzową, ekstrawaganckich hiphopowych indywidualistów oraz wielu innych przedstawicieli gatunków i ich fuzji. Łącznie podczas czterech dni festiwalu, na ośmiu scenach zagra ponad 50 zespołów i blisko 100 DJ’s. Jak przekonują organizatorzy festiwalu:

“Niezależnie od tego, czy Twoja podróż jest ostrą improwizacją, panoramiczną psychodelą czy mocnym groove’m – nie interesują nas za bardzo stylistyczne definicje – lepiej podążaj za instynktem i swoim słuchem i pozwól, aby chwila zabrała cię tam, gdzie chcesz.”

Za doborem artystów stoi m.in. sam Gilles Peterson, więc możemy być pewni – jak zawsze – najwyższej jakości selekcji. Podczas We Out Here wystąpią:

Muzyka na żywo:

Gary Bartz, KOKOROKO, The Comet Is Coming, Nubya Garcia, Collocutor, Tirzah, Matthew Herbert’s Big Band, Idris Ackamoor & The Pyramids, Zara McFarlane, Sons of Kemet, Lee Fields & The Expressions, Matthew Halsall & The Gondwana Orchestra, Kojey Radical, Ishmael Ensemble, Alabaster Deplume i wielu innych. Na We Out Here nie zabraknie także mocnego polskiego akcentu – na festiwalu zagrają Wojtek Mazolewski Quintet z gościnnym udziałem Urszuli Dudziak. 

DJ’s:

Theo Parrish,  Francois K,  Gilles Peterson, Mr Scruff, Objekt, Call Super, Mike Dunn,  HAAi, Nu Guinea (DJ/Live Keys), Josey Rebelle, Awesome Tapes From Africa, Lefto, Krust & Dynamite MC i wielu innych.

To tylko niewielka część artystów, których usłyszymy podczas festiwalu. Pełny line-up znajdziecie na oficjalnej stronie wydarzenia.

Sceneria

Doskonałym tłem dla festiwalu We Out Here jest Abbots Ripton – miejsce, które już zasłużyło się dla brytyjskiej kultury festiwalowej. Idylliczna okolica w hrabstwie Cambridgeshire była niegdyś domem jedynego w swoim rodzaju festiwalu Secret Garden Party. Zielona sceneria Abbots Ripton to idealne miejsce oferujące szeroką gamę doświadczeń – od otwartych przestrzeni i dużych scen do mniejszych zakamarków, pozwalających zachować bardziej intymną atmosferę. Malownicze tło festiwalu podkreśla jezioro, umiejscowione w samym sercu festiwalu, jak również niewielki las, w którym ukryto dwie sceny, jako miejsce dla niezapomnianych, długich muzycznych maratonów.

Gastro

Wszyscy wiedzą, że dobra muzyka i dobre jedzenie idą ze sobą w parze. O ten jak ważny aspekt każdego festiwalu zadbano w szczególny sposób, tworząc w strefie gastro osobną scenę – Brawnswood Stage. Organizatorzy pozyskali niesamowite grono sprzedawców serwujących wysokiej jakości śniadania, lunche, kolacje i przekąski. Wszystko na co możesz tylko mieć ochotę – kuchnia włoska, brytyjska, syryjska (połączona z akcją pomocy dla syryjskich uchodźców), libański i wietnamski street food, smaki Afryki Zachodniej i wiele, wiele innych smaków z najróżniejszych stron świata. A wszystko to przy dźwiękach muzyki serwowanej przez Brownswood / Brawn soundsystem.

Doc’n’Roll – festiwal filmów muzycznych 

W ramach We Out Here odbędzie się także festiwal filmów muzycznych Doc’n’Roll, który śmiało może konkurować z niejednym niezależnym festiwalem. Specjalnie wyselekcjonowani reżyserzy i wytwórnie, klasyczne filmy oraz najnowsze dokumenty poszerzą zrozumienie kultury muzycznej. Podczas czterech dni festiwalu wyświetlonych zostanie łącznie 17 filmów. Zobaczymy m.in. “It Must Be Shwing! The Blue Note Story”, “Space Is The Place: Sun Ra”, “The Revolution Will Not Be Televised: Gill Scott Heron”, “Reggae Fever: David Rodigan”, a także szereg filmów o kulturze klubowej w UK. Pokazom filmowym będą towarzyszyć także panele dyskusyjne oraz multimedialne show w wykonaniu m.in. Commune Collective.

Regeneracja

Festiwalowe doświadczenia nie muszą dotyczyć tylko późnych nocy i głośnych dźwięków. Organizatorzy przygotowali szereg dodatkowych atrakcji, dzięki którym najbliższy weekend będzie jeszcze bardziej niezapomniany. Dla regeneracji ciała i ducha – sesje jogi, kąpiele w dźwiękach gongu, masaże, a dla spragnionych większych aktywności nawet codzienny grupowy jogging obok terenu festiwalu. 

Digging

Jak na każdym dobrym festiwalu, nie może zabraknąć także gratki dla diggerów – na terenie festiwalu z całym mnóstwem niesamowitych albumów pojawi się m.in. potężny brytyjski sklep Rough Trade – od 1976 roku niezależni dostawcy świetnej muzyki.

On the Air

Dla tych, którzy nie mogą wziąć udziału w wydarzeniu, a chcą zaczerpnąć nieco ducha i energii We Out Here, na żywo, prosto z terenu festiwalu nadawać będzie Worldwide FM, rejestrując atmosferę festiwalu, prezentując niesamowitą muzykę oraz przeprowadzając wywiady na żywo z artystami. Nie ma wątpliwości, że gdy w duchu festiwalu spotka się rodzina Worldwide FM należy spodziewać się niespodziewanego. 

We Out Here – We’ll be there!

Nie może nas tam zabraknąć! Relacja z festiwalu We Out Here już wkrótce na jazzsoul.pl oraz w naszych kanałach społecznościowych. Bądźcie czujni!