8 czerwca w warszawskim Parku Agrykola odbędzie się 8. edycja Korea Festival. W ramach wydarzenia zaplanowane są koncerty, pokazy taekwondo, K-Pop dance, kursy kaligrafii i degustacja napojów koreańskich. Festiwal organizowany jest z okazji 30. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Republiką Korei.

W ramach festiwalu zaplanowane są różnorodne wydarzenia, takie jak pokazy sztuk walki taekwondo, koncert fusion folkowej grupy ID, zajęcia z języka koreańskiego, kaligrafii i tworzenia drzeworytu. Nie zabraknie również flash moba, którego tematem przewodnim będą hity K-Pop, gatunku, który błyskawicznie zmienił rynek muzyczny nie tylko w Korei, ale w całej Azji. Korea Festival to stałe wydarzenie na mapie kulturalnej Warszawy. W tym roku odbywa się już po raz ósmy.

Wydarzenie ma na celu promocję różnorodnej koreańskiej kultury i sztuki.

„W tym roku obchodzimy trzydziestą rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Republiką Korei. To idealny moment na jeszcze lepsze poznanie Korei, w związku z tym, podczas tego wydarzenia będą promowane koreańskie produkty, potrawy i zwyczaje, a każdy z gości będzie miał możliwość zapoznania się z wieloma atrakcjami festiwalu” – zaprasza Yunjin Ha, Dyrektor Centrum Kultury Koreańskiej przy Ambasadzie Republiki Korei w Polsce.

Ceremonia otwarcia festiwalu zaplanowana jest na godzinę 16:00, jednak już od godziny 13:00 będzie można uczestniczyć w przygotowanym przez organizatora programie.

Główną muzyczną atrakcją festiwalu będzie koncert koreańskiej grupy fusion folkowej, ID. Muzycy łączą tradycyjne dźwięki instrumentu piri, fletu bambusowego oraz bębnów janggu, z nowoczesnym brzmieniem gitary i keyboardu. Inspiracji szukają zarówno w pieśniach ludowych jak i kultu- rze zachodniej. Koncert ID organizowany jest przez Korean Foundation for International Cultural Exchange w ramach programu wymiany kulturalnej „Traveling Korean Arts”. Pierwszy koncert odbędzie się o godzinie 13:00, a drugi około godziny 16:00.

Atrakcją dla miłośników K-Popu będzie flash mob, który zaplanowany jest na godzinę 14:00. Będzie to wspólny pokaz tańca wykonany do utworów K-Popowych.

Podczas festiwalu zaplanowane są zajęcia języka koreańskiego, kaligrafii i drzeworytu, jak równieżtworzenia lampionów. Będzie można również spróbować sił w quizie wiedzy o kulturze koreańskiej, który rozpocznie się o godzinie 14:30. Dla najmłodszych uczestników organizatorzy przygotowali pokazy koreańskich tradycyjnych gier i zabaw dla dzieci, tworzenie królewskich nakryć głowy i przymierzanie Hanbok czyli tradycyjnych ubrań.

W dniu festiwalu odbędzie się także konkurs fotograficzny, zorganizowany w mediach społecznościowych pod hasłem #KoreaFestival2019Poland. Autorzy pięciu najlepszych zdjęć wykonanych podczas wydarzenia otrzymają nagrody po zakończeniu festiwalu. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na oficjalnej stronie Centrum Kultury Koreańskiej w Polsce oraz na Facebooku w następnym tygodniu po zakończeniu wydarzenia. W przestrzeni festiwalowej znajdzie się także wystawa poświęcona najważniejszym wydarzeniom w historii relacji między Polską a Republiką Korei, począwszy od roku 1989, czyli momentu zawarcia stosunków.

Podczas festiwalu swoją ofertę zaprezentują kluczowe koreańskie przedsiębiorstwa – Samsung Electronics, LG Electronics, Hyundai Motors i KIA Motors. Będzie można również skosztować tradycyjnych napojów koreańskich.

8. Korea Festival w Warszawie jest największym wydarzeniem promującym kulturę Korei w Europie Środkowej.

Organizowany jest przez Ambasadę Republiki Korei w Polsce oraz Centrum Kultury Koreańskiej.