Od 13 do 16 czerwca 2019 roku w warszawskim Domu Polonii / Polonia Open Art Stage na Krakowskim Przedmieściu 64 odbędzie się pierwsza odsłona festiwalu kultury żydowskiej DIASPORA World Jewish Culture Festival.

Inicjatorami i głównymi organizatorami wydarzenia jest Sebastian Wypych oraz Gerard Edery.


Festiwal DIASPORA będzie okazją do spotkań ze światowej sławy artystami, muzykami, reżyserami filmowymi, którzy pomogą nam przyjrzeć się wpływom żydowskiej kultury i sztuki na kultury całego świata.

W programie festiwalu znajdziemy pokazy filmów o tematyce żydowskiej, połączone z panelami dyskusyjnymi pod przewodnictwem Izzy Genini, jak również wykłady o kulturze i sztuce żydowskiej prowadzone przez gwiazdy festiwalu. Każdego dnia odbędą się dwa koncerty prezentujące muzykę klezmerską, sefardyjską, Yiddish, polską i światową, a także wieczorne Jewish Jam Session. Wystąpią m.in. Maria Pomianowska, Karolina Cicha, Sawars Tango Orchestra, Gerard Edery, Bente Kahan, Jerzy Petersburski JR oraz Orkiestra Adria z piosenkami Szpilmana i Petersburskiego. 

Na koncercie finałowym, który wybrzmi 16 czerwca w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, usłyszymy Klezmerską Orkiestrę Teatru Sejneńskiego oraz Roby’ego Lakatosa i wielu znakomitych gości.