Legenda bluesa i laureat Grammy Keb’ Mo’ prezentuje nowy album „Oklahoma”. Premiera zaplanowana jest na 14 czerwca. Na albumie pojawia się znakomity zestaw gości: Taj Mahal, Rosanne Cash, Robert Randolph, Jaci Velasquez oraz Robbie Brooks Moore – żona Keb’ Mo’.

Utwór promujący wydawnictwo to „I Remember You”.

Interesuje mnie przede wszystkim tworzenie takiej muzyki, która sprawia mi przyjemność oraz z której mogę być dumny. Jeżeli przy okazji podoba się to innym, cudownie! – Keb’ Mo’

Charyzmatyczny wokalista, gitarzysta i songwriter, czterokrotny zdobywca Grammy, od ćwierćwiecza na scenie – Keb’ Mo’ od zawsze dążył do tworzenia dźwięków odzwierciedlających jego pasje i zamiłowania. W wyniku tego procesu zapracował na miano artysty tworzącego ekspresywną, bardzo osobistą muzykę. Nie inaczej jest w przypadku „Oklahomy”. Za produkcję materiału odpowiada Colin Linden (The Band, Bruce Cockburn). 10 nowych utworów prezentuje szerokie horyzonty Keb’ Mo’. Z całą pewnością można stwierdzić, że na albumie artysta wielokrotnie opuścił swoją strefę komfortu – z bardzo dobrym skutkiem. 

Kiedy dochodzisz do pewnego momentu w życiu, koncepcja albumu jest wpleciona w ten proces. Każda z tych piosenek zrodziła się z ważnego na całym świecie tematu – wyjaśnia Keb’ Mo’.

Inspiracją do tytułowego utworu była wizyta w Oklahomie w 2013 roku, gdzie muzyk otrzymał zaproszenie do koncertu charytatywnego organizowanego przez Kenny’ego Wayne’a Shepherda. Keb’ mógł na własne oczy zobaczyć zniszczenia po tornado. Z myślą o ludziach, którzy stracili wszystko, w głowie artysty powstała melodia, która nie zdążyła przerodzić się w piosenkę. Sytuacja zmieniła się, gdy Keb’ Mo’ poznał Darę Tucker, artystkę z Oklahomy. Ten duet stworzył utwór o skomplikowanej amerykańskiej historii z perspektywy stanu, z którego pochodzi Tucker. W proces nagrań zaangażował się również Robert Randolph. – Postanowiliśmy, że będzie to utwór o odporności, ale w lekkim tonie. Robert dorzucił swoje trzy grosze, a rezultat tak nam się spodobał, że z miejsca wiedziałem: ten kawałek musi być na płycie i całe wydawnictwo powinno nazywać się właśnie „Oklahoma” – wspomina muzyk.

W „Put A Woman In Charge” nie mogło zabraknąć kobiecego głosu – należy on do Rosanne Cash. Jak mówi Keb’:

– Nigdy wcześniej nie pracowaliśmy razem, ale ktoś zasugerował mi, żebym poszedł do Cash z tym utworem, bo może się jej spodobać. Zgodziła się. Wyszło genialnie. Piosenka opowiada o tym, że warto dodać kobiecej energii do zarządzania naszym krajem.

Gwiazda latin pop Jaci Velasquez śpiewa w chórkach „This Is My Home” – emocjonalnym hołdzie dla imigrantów. Taj Mahal, który pracował z Keb’ Mo’ przy okazji albumu „TajMo” (2017, nagroda Grammy), pojawia się w utworach „Don’t Throw It Away” oraz „The Way I”. Kameralny „Beautiful Music” to duet muzyka z żoną Robbie Brooks Moore.

Keb’ Mo’ zadedykował album matce, Lauvelli Cole, która zmarła we wrześniu 2018 w wieku 91 lat.