9. edycja Enter Enea Festival, międzynarodowego festiwalu muzycznego pod dyrekcją artystyczną wybitnego polskiego muzyka Leszka Możdżera, odbędzie się 17-19.06.2019 w Poznaniu, nad Jeziorem Strzeszyńskim. Bilety już w sprzedaży

Najbliższy Enter Enea Festival wyróżnia się programowo etnicznymi akcentami, z których Leszek Możdżer zaproponował koncertową klamrę.

Poniedziałkowy, niebiletowany program zainauguruje Dagadana, w programie urozmaiconym o nowy materiał z udziałem gości specjalnych, w tym Leszka Możdżera. Wtorkowy wieczór rozpocznie koncert tureckiego Taksim Trio, rozpoznawalnego na rynku world music z uwagi na perfekcyjne zespolenie muzycznych temperamentów wirtuozów, z kolei w środowy wieczór Festiwal zakończy wulkan macedońskiej energii, Kocani Orchestar

Dagadana – od 2008, znakomicie łączy elementy polskiej i ukraińskiej kultury za pomocą jazzu, elektroniki i world music. Artyści inspiracji szukali w różnych źródłach: u swoich bliskich, podczas warsztatów muzyki etnicznej, w książkach. Od samego początku ich filozofią było spotykanie się, dzielenie się muzyką i sztuką z artystami z różnych zakątków globu oraz bycie ambasadorami polskiej i ukraińskiej kultury. Stąd efekty w postaci nagrań, czy koncertów z muzykami z całego świata. Jedno z tych spotkań doprowadziło do nagrania najnowszego albumu “Meridian 68”, na którym znalazły się tradycyjne piosenki z różnych regionów Polski, ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie, a także jeden wyjątkowy utwór nagrany po chińsku wspólnie z poznanym w Pekinie zespołem North Lab. Podczas Enter Enea Festival artyści zagrają utwory z płyty „Meridian 68” i z wcześniejszych albumów. Dagadana zapowie również nowy krążek i zaprosi na scenę licznych gości. 

Taksim Trio – mistrzowie melodii, improwizacji i nastroju. Ich szczególne znaki to perfekcyjne zespolenie trzech instrumentów i trzech muzycznych osobowości. Hüsnü Şenlendirici (klarnet), Ismail Tunçbilek (bağlama) i Aytaç Doğan (kanun) to wirtuozi swoich instrumentów i jedni z najbardziej znanych obecnie tureckich muzyków. Wszyscy trzej znali się od lat, byli członkami różnych popularnych zespołów, jednak w 2007 roku postanowili połączyć swoje talenty jako trio. Ich wydany w tym samym roku debiutancki album „Taksim Trio” odniósł w Turcji ogromny sukces, a także otworzył im drzwi na światowy rynek world music. Słuchaczy zachwyciło przenikanie się w ich muzyce różnorodnych wpływów: od jazzu i bliskowschodniej muzyki cygańskiej przez otomańską klasykę, do tureckiej popularnej arabeski i popu. Przede wszystkim jednak Taksim Trio imponowało zarówno perfekcją we wspólnym zgraniu jak i indywidualnym kunsztem każdego z muzyków.

Kočani Orkestar – romska orkiestra dęta z miasta Koczani w Macedonii. Liderem jest Naat Veliov. Kočani Orkestar to wizytówka bałkańskiego stylu w muzyce, odnoszącego się do cygańskich korzeni, tureckich rytmów i latynoskich brzmień.

Na Enter Enea Festival zagra też Jojo Mayer w projekcje Nerve, a także Chris Jarret. Jednym z projektów specjalnych tegorocznej edycji będzie koncert jazzowej gitarzystki Susan Weinert i Leszka Możdżera, do których na scenie dołączą Martin Weinert i Cezary Konrad. Artyści wystąpią wspólnie jako Reunion Quartet, jako, że ich pierwsze spotkanie miało miejsce w latach 90-tych. Pełen program Festiwalu ogłoszony zostanie w połowie maja.

Punktem wyjścia dla organizacji Festiwalu była prezentacja i popularyzacja najwyższej jakości muzyki jazzowej, kojarzonej dotąd z elitarnymi klubami muzycznymi, w niezobowiązującym plenerze. Sponsorem tytularnym Festiwalu jest Enea. Festiwal odbywa się dzięki wsparciu Miasta Poznań, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Marszałka Województwa Wielkopolskiego i sprzedaży biletów, która trwa już na portalach Eventim i Bilety24. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja „Europejskie Forum Sztuki”.