Album zawiera 12 inspirujących kompozycji o przezwyciężaniu osobistych i społecznych przeciwności. Krążek wyprodukował Derrick Hodge. U boku perkusisty i kompozytora zagrali: gitarzysta Mike Moreno, pianista Taylor Eigst, basista Joe Sanders oraz John Ellis na instrumentach dętych drewnianych i Jahi Sundance na gramofonach. 

Perkusista i kompozytor Kendrick Scott wydał swoją debiutancką płytę dla Blue Note cztery lata temu w 2015. Wyprodukował ją także Derrick Hodge, muzyczny brat Scotta. Wydawnictwo to zdobyło entuzjastyczne recenzje i umocniło pozycję zespołu Scotta – Oracle, jako jednego z najsilniejszych i najbardziej przemyślanych zespołów jazzowych tego pokolenia. Jednakże gdy przyszedł czas na nowy materiał, Scott utknął w miejscu. Nic, co tworzył nie wydawało się wystarczająco dobre. Zwątpienie zablokowało inspirację. Jednakże Wayne Shorter mówi, że „zawsze coś się rozwija po drugiej stronie negatywu”.


Hodge, który ponownie wszedł w rolę producenta, był świadkiem tego, przez co przechodził Scott i doszedł do podobnych wniosków. Powiedział:

„Trzeba zaczerpnąć z tego strachu i niepewności i zrobić o nich sztukę”. „To było niesamowite, że tak mnie wyciągnął z mojej własnej głowy” wspomina Scott. Zebrał cały materiał, nad którym pracował i przyniósł do studia, gdzie „Derrick oraz zespół pomogli mi stworzyć z niego ten album”.

Ten przepiękny nowy album nieprzypadkowo nosi tytuł „A Wall Becomes A Bridge” (mur staje się mostem). Nie odnosi się on tylko do artystycznego przełomu Scotta.

„Uwielbiam tworzyć rzeczy, które prowokują do dyskusji. Dlatego też chciałem, aby było to również odniesienie do pewnego prezydenta. Patrząc wszystkie te sprawy, które wychodzą teraz na jaw należy jasno powiedzieć, że nadal istnieją takie problemy, jak systemowy rasizm. Musimy sobie z nimi radzić. Więcej ludzi przygląda się z uwagą temu, co robi rząd i właśnie taki poziom zaangażowania jest nam teraz potrzebny. To jak głosujemy, to jak żyjemy i jak traktujemy innych – te rzeczy są mostem”.

Premiera „A Wall Becomes A Bridge” planowana jest na 5 kwietnia.