Najwybitniejsza wokalistka soul i r’n’b naszych czasów obchodzi urodziny. Alicia Keys to nie tylko fantastyczna wokalistka, ale także autorka tekstów, pianistka, producentka muzyczna, filantropka i aktorka. W dniu jej święta TIDAL rekomenduje 10 przebojów Alicii, które każdy powinien znać, i poleca playlisty z jej repertuarem.

10 przebojów Alicii Keys, które każdy powinien znać.


Playlista ze wszystkimi teledyskami Alicii Keys oraz ekskluzywnymi materiałami video (Alicia Keys Video Essentials) dostępna jest, tutaj.

Alicia Keys urodziła się 25 stycznia 1981 roku w Nowym Jorku. Dorastała na przedmieściach Manhattanu. Jej wszechstronny talent odkryto już gdy miała zaledwie pięć lat. Duży wpływ na rozwój jej kariery miała matka, która dbała o wykształcenie muzyczne córki. Alicia pierwsze piosenki zaczynała pisać już w wieku 14 lat. Jako nastolatka, wokalistka uczęszczała do Professional Perform Arts School, gdzie nauczyła się pracy nad swoim głosem. Dzięki dobrym wynikom, skończyła szkołę już w wieku 16 lat. Zaraz potem, została przyjęta przez Columbia University lecz nie kontynuowała nauki.

W roku 1998 Alicia podpisała kontrakt z wytwórnią płytową Arista Record, ale po namowach Clive’a Davisa, pod koniec 1999 roku, przeszła do jego wytwórni – J Records.

Jest autorką i producentką większości utworów ze swojej debiutanckiej płyty zatytułowanej “Songs In A Minor”. To właśnie z niej pochodzą hity “Fallin'” i “Troubles”. Przy utworze “Girlfriend” współpracowała ze znakomitym Jermaine’em Dupri. Natomiast Isaac Hayes jest współautorem “Rock With You” ze ścieżki dźwiękowej filmu “Shaft”. Album “Songs In A Minor” stał się numerem jeden zaledwie w kilka dni od premiery i przez długi czas zajmował wysokie pozycje na międzynarodowych listach przebojów. Na całym świeice rozszedł się w wielomilionowych nakładach, a wokalistka otrzymała aż 5 statuetek Grammy.

Alicia wykształciła swój własny, unikalny styl, mieszając rytmy hip hopowe z muzyką soul. Łącząc mocny wokal i umiejętności gry na fortepianie porównywana jest do mitycznej Roberty Flack.