W 2019 roku obchodzą 25-lecie artystycznej współpracy. Gwiazdy polskiego jazzu: Marcin Wasilewski, Sławek Kurkiewicz i Michał Miskiewicz, razem tworzący Marcin Wasilewski Trio, wchodzą w wiek późno młodzieńczy, ale tylko patrząc na ich wspólną muzyczną metrykę. Już dawno bowiem udowodnili, że ich artystyczna dojrzałość dorównuje tym najbardziej doświadczonym, wiekowym mistrzom, nie tracąc nic ze swojej witalności.


25. urodziny Tria w 2019 roku zbiegają się z 50 rocznicą założenia przez Manfreda Eichera wytwórni ECM Records, macierzystej wytwórni, dla której Trio Wasilewskiego nagrało już pięć płyt, wcześniej występując również na trzech albumach nieodżałowanego Tomasza Stańko w jego Kwartecie, a także na licznych płytach innych artystów z katalogu legendarnej wytwórni.

Rok 2019 jest dla Tria Wasilewskiego szczególny nie tylko z racji zbieżności ich 25-lecia z jubileuszem powstania ECM Records. Druga znacząca, można by rzec przełomowa, rocznica to oczywiście
50. rocznica śmierci Krzysztofa Komedy, przypadająca również na ten rok. Z pewnością więc na polskim rynku jazzowym pojawi się całe mnóstwo tzw. projektów i wydawnictw muzycznych poświęconych Komedzie. Pamiętajmy wtedy, że to właśnie muzycy Marcin Wasilewski Trio (w swoim pierwotnym wcieleniu pod nazwą Simple Acoustic Trio) jako pierwsi od śmierci Krzysztofa Komedy muzycy polscy sięgnęli w 1995 roku po jego muzykę na swojej debiutanckiej płycie pod znaczącym tytułem “Komeda”.


Jubileusz ćwierćwiecza współpracy muzyków najbardziej znanego na świecie polskiego tria jazzowego przypada na moment szczególny w ich karierze. Muzycy mający już własny bogaty dorobek płytowy oraz liczne kooperacje z gwiazdami światowego jazzu – w Trio (Charles Lloyd, Joe Lovano, Nils Petter Molvaer), czy osobno (Branford Marsalis, Jan Garbarek, Manu Katche, Al Foster, Arild Andersen i wielu innych) znajdują się w ewidentnie wzrastającym momencie swojej kariery. Dowodzą tego najnowszy album koncertowy pt. “Live”, znakomite recenzje w Polsce i zagranicą oraz bardzo udana 24- koncertowa trasa promująca nową płytę zagrana w 10 krajach oraz najbliższe plany Tria.

Z pewnością Trio Wasilewskiego przygotowało na ten rok wiele niespodzianek, które sukcesywnie będą przed nami odkrywane. Koncerty planowane w roku 2019 będą się odbywać pod wspólną nazwą Marcin Wasilewski “Live” 25th Anniversary Tour. Rok jubileuszowy i całoroczną trasę pod tą nazwą rozpocznie koncert 14 stycznia w Szczecińskiej Filharmonii. Tydzień później Trio wyjedzie do Azji, gdzie wystąpi na siedmiu koncertach w Japonii i Korei, gdzie od lat ma swoją wierną publiczność.


Zespół jest niekwestionowaną gwiazdą polskiego jazzu i od lat jest uznawany przez międzynarodowych krytyków za jedną z najwybitniejszych i najbardziej unikalnych formacji jazzowych swojego pokolenia, ciesząc się jednocześnie uznaniem fanów jazzu na całym świecie.

Lider tria, Marcin Wasilewski- pianista i kompozytor, podziwiany przez publiczność za niezwykłą świadomość muzyczną i dbałość o dźwięk oraz ogromny talent w kreowaniu dramaturgii swoich kompozycji, dwukrotnie – bo w 2015 i 2011 r. – pojawiał się jako „wschodząca gwiazda” fortepianu w najważniejszym dorocznym plebiscycie międzynarodowych krytyków na świecie- kultowego magazynu Down Beat (Down Beat Annual International Critics Poll).

Najnowszy album Tria Marcina Wasilewskiego pt. „Live” (ECM Records/Universal) pojawił się pod koniec września na 15. miejscu na liście albumów jazzowych Billboardu (Billboard Jazz Album Chart), dzieląc zestawienie ze zwycięskim duetem Diana Krall & Tonny Bennett oraz innymi jazzowymi gigantami, takimi jak John Coltrane, Wayne Shorter, Ella Fitzgerald i Louis Armstrong, a także ikonami muzyki naszych czasów: Paul Simon, Willie Nelson, czy Van Morrisson.

Marcin Wasilewski Trio “Live” 25th Anniversary Tour 2019:

  • 22 stycznia – Okayama In- Ryo – Ji Temple
  • 24 stycznia – Cotton Club Tokyo – 2 koncerty
  • 25 stycznia – Cotton Club Tokyo – 2 koncerty
  • 26 stycznia – JCC Art Centre Seoul – 2 koncerty