„Kaczmarczyk vs Paderewski: Tatra” to szósty album uznanego pianisty i kompozytora, Pawła Kaczmarczyka, który w twórczy sposób odnosi się do „Albumu tatrzańskie” Ignacego Jana Paderewskiego. W 1884 roku ten wielki muzyk zreinterpretował pieśni góralskie, a 134 lata później twórczość ta została „przetłumaczona” na muzyczny język Pawła Kaczmarczyka, łączący folk, klasykę, elektronikę i jazz.

Dotychczasowe wydawnictwa artysty przyniosły mu liczne nagrody i wyróżnienia, w tym m.in. nominację do Fryderyka, sześć zwycięstw w plebiscycie Jazz Top magazynu „Jazz Forum”, Mateusza Trójki Polskiego Radia oraz Kulturalny Odlot Gazety Wyborczej. Paweł regularnie koncertuje na całym świecie i zaledwie przed kilkoma dniami wrócił z występów w Korei Południowej.

Kaczmarczyk vs Paderewski Tatra

Choć Kaczmarczyk jest pianistą, to na albumie usłyszymy jednak o wiele więcej instrumentów. Pełen obraz płyty tworzą także kontrabas, perkusja, instrumenty perkusyjne, elektronika oraz 15-osobowa sekcja dęta. To wyjątkowa mieszanka składająca się na niezwykłe kompozycje, bardzo mocno odbiegające od pierwowzoru sprzed ponad stulecia. Kaczmarczyk swoim albumem składa hołd wielkiemu artyście, dyplomacie i filantropowi, traktując jednocześnie jego dorobek jako punkt wyjścia do stworzenia czegoś w pełni nowoczesnego i oryginalnego.

Album ukaże się nakładem wytwórni AAM Records, która udostępniła krótki film z próbką muzyki z „Tatry”:

www.youtu.be/IXHArpEaxZs

„Kaczmarczyk vs Paderewski: Tatra” to płyta nagrana z dużym rozmachem – oprócz wspomnianej sekcji dętej, na uwagę zasługuje także udział w nagraniach mistrza instrumentów perkusyjnych, Mino Cinelu. Ten mieszkający na stałe w Nowym Jorku muzyk, jest laureatem dwóch nagród Grammy i występował z takimi osobistościami, jak Miles Davis, Stevie Wonder, Herbie Hancock, Sting, Carlos Santana, Peter Gabriel, Elton John czy Patti Smith.

Mino Cinelu usłyszymy nie tylko na albumie, przyleci on bowiem także na dwa pierwsze koncerty promujące płytę. Pierwszy z nich będzie absolutnie wyjątkowy, ponieważ oprócz wspomnianego artysty oraz kwartetu Pawła Kaczmarczyka w składzie Kaczmarczyk/ Torres/ Barański/ Długosz, 11 listopada na scenie Ice Kraków Congress Centre zobaczymy także Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej pod batutą Łukasza Wódeckiego-Meygera.

Pierwsze koncerty „Kaczmarczyk vs Paderewski: Tatra”:

  • 11.11.2018: ICE Kraków Congress Centre z udziałem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej & Mino Cinelu
  • 12.11.2018: MDK w Radomsku z udziałem Polish Brass Quintet & Mino Cinelu
  • 25.11.2018: 45. MFPJ w Kaliszu z udziałem Polish Brass Quintet

Producentem albumu jest Fundacja Idea Sztuki, koproducentem Krakowskie Biuro Festiwalowe, a Partnerem PKN Orlen. Płyta została dofinansowana ze środków Gminy Miejskiej Kraków, zaś koncert w Radomsku ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Więcej informacji już wkrótce na oficjalnej stronie artysty.