Tak jak strzykawka medyczna może być atrybutem pielęgniarki, a stetoskop czyli słuchawki lekarskie kojarzą się nam z lekarzem, tak też gatunek muzyczny jakim jest jazz, ma również swoje nieodzowne atrybuty z nim kojarzone. Oczywiście idąc tym tropem, to możemy powiedzieć, że trąbka, gitara, czy saksofon może być takim atrybutem jazzu, ale nie do końca możemy tak to zawęzić, bo pomimo bardzo częstego wykorzystywania tych instrumentów w tym gatunku muzycznym, to równie szerokie zastosowanie mają one w innych gatunkach muzycznych. Inaczej już będzie wyglądało jak dokonamy połączenia dwóch elementów, które od razu pozwolą nam skojarzyć je z jazzem. Np.: postać słynnego Milesa Davisa oraz trąbka od razu będzie kojarzła nam się z muzyką jazzową. Takie osobowości jak Glenn Miller czy Charlie Parker, to w zasadzie jedni z największych prekursorów, którzy przyczynili się do rozwoju orkiestr jazzowych. Jednak oprócz znanych nazwisk, które nieodzownie będą kojarzone z jazzem są jeszcze inne elementy, które nawet osoby niezwiązane z muzyką, a nawet te, które za nią nie przepadają są wstanie przyporządkować je do jazzu.

Taką nie tyle co widzialną, a odczuwalną lub dokładnie precyzując, to słyszalną cechą pozwalając nam od razu rozpoznać ten gatunek jest jego pewna odmienność muzyczna. Jest to w duże mierze spowodowane harmonią jaka jest wykorzystywana w muzyce jazzowej. Harmonia muzyczna to “królowa” nauk muzycznych, a musimy sobie zdawać sprawę, że harmonia jazzowa jest znacznie bardziej rozbudowana w stosunku np.: do harmonii klasycznej. To wszystko sprawia, że muzyka jazzowa jest w zasadzie bez większych problemów odróżniana od innych gatunków. Czy to w rocku, popie czy hip hopie nie mówiąc już o jakiś odmianach disco, wszystko jest dość proste i czytelne dla przeciętnego słuchacza. Wynika to właśnie z tej prostej harmonii opartej na tonice, subdominancie i dominancie opartej w dodatku na akordzie składającym się z trzech składników i jak gdzieś zostanie przemycona septymka, to wszystko w temacie. W jazzie ze względu na złożoność harmonii możemy tworzyć niemal nieograniczone kombinacje. Tutaj podstawowy akord będzie składał się z czterech składników, a do tego może my dodawać następne składniki. To wszystko sprawia, że ta muzyka ma swoja swoistą magię. Oczywiście ta magia zabrzmi nam pięknie dopiero wtedy, gdy będziemy w stanie te wszystkie elementy w prawidłowy sposób ze sobą połączyć. 

Kolejnym takim symbolem kojarzonym z jazzem jest improwizacja, która to właśnie dzięki jazzowi została coraz częściej wprowadzana do innych gatunków muzycznych.  To właśnie w jazzie możemy zaobserwować najwięcej popisów solowych każdego z instrumentalistów. Począwszy od tych instrumentów solowych takich jak trąbka, gitara, czy saksofon po przez fortepian, a kończąc na sekcji rytmicznej kontrabasu i perkusji. W żadnym innym gatunku muzycznym muzycy nie mają takich możliwości wykazania się swoją kreatywnością i pomysłowością jak w jazzie. Tutaj każdy z muzyków ma pewną swobodę w działaniu, ale oczywiście wszystko musi być w zgodzie z harmonią. Muzycy, którzy dobrze się rozumieją mogą prowadzić ze sobą unikalne dialogi muzyczne mające wpływ na oryginalność i pewnego rodzaju niepowtarzalność danego utworu muzycznego.

Tak więc mamy harmonię i improwizację a kolejnym takim charakterystycznym składnikiem mającym częste zastosowanie w muzyce jazzowej jest synkopa. Choć tu należy zaznaczyć, że jazz ma szereg swoich różnych odmian i nie w każdym podgatunku ta synkopa znajduje swoje zastosowanie. Natomiast np.: w swingu, który jest takim wiodącym stylem jeżeli chodzi o jazz, synkopa jest taką podstawą i najczęściej całe utwory oparte są na takim pulsie triolowym z głuchą (niesłyszalną) środkową

Jeżeli chodzi o instrumenty muzyczne, to oczywiście producenci i w tym względzie starają się sprostać oczekiwaniom muzyków. Tak więc jest wiele modeli gitar elektrycznych, elektroakustycznych dedykowanych pod ten gatunek muzyczny. To samo dotyczy perkusji, gdzie określona głębokość i wielkość kociołków, rodzaj naciągów, odpowiednie nastrojenie i zastosowanie odpowiednich blach ma wpływ na brzmienie. Jeżeli szukacie odpowiedniego instrumentu dla siebie warto odwiedzić stronę https://muzyczny.pl/ gdzie jest cały przekrój markowego sprzętu muzycznego w dobrej cenie.