Zwieńczeniem XXIV edycji Międzynarodowego Fesiwalu “Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie” był występ Christian McBride Big Band.

Christian McBride należy do grona najwybitniejszych muzyków swego pokolenia, a zarazem jeden z najważniejszych filarów współczesnego amerykańskiego jazzu.

Koncert odbył się w Teatrze Variete. Wejście do teatru zwieńczała reklama musicalu “Chicago” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. Choć występ Big Bandu ze spektaklem nie miał nic wspólnego to zapewnił prawdziwą lekcję historii i dawkę porządnego amerykańskiego jazzu. Big Band, jazz, wygodne czerwone fotele, lekko zadymiona scena wprowadzały publiczność w atmosferę iście chicagowską.

Christian McBride zaprezentował przede wszystkim utwory z jego najnowszego albumu „Bringin’ It”, nagrodzonego Grammy. Poza kompozycjami lidera usłyszeliśmy także nowe opracowania tematów wybranych z dorobku m.in. Freddiego Hubbarda, McCoy Tynera i Wesa Montgomery. Oprócz klasycznego jazzu Christian McBride zdradził fanom swoje upodobanie do funku.

Big Band złożony był z sekcji saksofonów, puzunów, trąbek, a także z pianisty Xaviera Davisa oraz charyzmatycznego perkusisty Quincy Philips, który zaprezentował niesamowitą solówkę. Występ niewątpliwie urozmaicała solistka Melissa Walker. Cały skład świetnie się bawił na scenie i widać było, że wspólne muzykowanie sprawia im ogromną radość. Pozytywna atmosfera udzieliła się także krakowskiej publiczności. Była to pierwsza trasa europejska big bandu i mam nadzieję, nie ostatnia.

www.youtu.be/CRFk-xphmg8

Christian McBride Big Band na zakończenie festiwalu oraz Cory Henry na jego rozpoczęcie to były najmocniejsze punkty “Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie”. Ciekawą propozycję stanowiły też krakowskie premiery albumów „Human Things” Piotra Wyleżoła, który wystąpił Andy Middleton i Agi Zaryan oraz nagrodzony tegorocznym Fryderykiem „Unloved” Macieja Obary, który otrzymał także statuetkę w kategorii Artysta Roku Muzyka Jazzowa. Tegoroczna edycja festiwalu zapewniła wiele wrażeń i mnóstwo urozmaicenia. Nie dziwi więc, że festiwal należy do jednych z najważniejszym w Polsce…