W ramach projektu Jazz Po Polsku, promującego polską muzykę za granicą, zespół Grzegorz Karnas Formula zagra tej wiosny w sześciu krajach Azji. W każdym z nich grupa wystąpi wspólnie z lokalnymi muzykami.

Trasa promująca nowy album „Power Kiss” rozpocznie się 13 kwietnia koncertami i warsztatami na Biszkek Jazz Festival w Kirgistanie. Następnie muzycy odwiedzą Uzbekistan, Chiny, Indonezję, Singapur i Malezję, a na zakończenie 13 maja zagra na Borneo Jazz Festival. Zespół jedzie do Azji w składzie: Grzegorz Karnas (wokal), Mateusz Szewczyk (gitara basowa) i Grzegorz Masłowski (perkusja), który uzupełnią lokalni artyści: indonezyjski pianista Sri Hanurada oraz uzbecki saksofonista Sidmurat Muratov.

Karnas to jeden z docenianych na świecie polskich wokalistów jazzowych. W 2006 roku otrzymał pierwszą nagrodę na Brussels Young Jazz Singers Competition w Belgii, a rok później Grand Prix międzynarodowego konkursu Crest Jazz Vocal we Francji. Koncertowa płyta jego zespołu Grzegorz Karnas Trio pt. „Audio Beads” została uznana przez miesięcznik „New York City Jazz Record” za jeden z najlepszych albumów 2013 roku w kategorii jazz wokalny.

Projekt Jazz Po Polsku pierwszy raz zawitał w Azji w 2014 roku, kiedy w trzech chińskich miastach wystąpił warszawski zespół Imagination Quartet. Z roku na rok zespołów przybywało, a azjatyckie trasy koncertowe wydłużały się. Do tej pory w ramach projektu polscy artyści prezentowali się na tym kontynencie na ponad 150 wydarzeniach, w tym koncertach i warsztatach muzycznych.

„Celem Jazz Po Polsku jest promocja polskiej muzyki improwizowanej poza granicami kraju, jako gatunku samego w sobie, z wieloletnimi tradycjami i historią. Projekt pomaga również w nawiązywaniu międzynarodowej współpracy kulturalnej i integruje środowisko artystów z wielu państw” – Jakub Krzeszowski, twórca Jazz Po Polsku.

Trasa organizowana jest przez Fundację Plateaux we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza i programu „Don’t Panic! We’re from Poland”, przy wsparciu UNESCO, Ambasady RP w Astanie, Taszkiencie i Kuala Lumpur oraz festiwalu Voicingers.

JAZZ PO POLSKU ON TOUR: GRZEGORZ KARNAS LIVE IN ASIA 2018

13.04 KIRGISTAN, Bishkek, International Jazz Festival, 247 Jazz Club
14.04 KIRGISTAN, Bishkek, Music Academy, warsztaty
14.04 KIRGISTAN, Bishkek, International Jazz Festival, Filharmonia Narodowa
18.04 UZBEKISTAN, Fergana, tba
23.04 UZBEKISTAN, Samarkand, tba
25.04 UZBEKISTAN, Taszkient, Uzbekistan Jazz Festival, State Conservatory of Uzbekistan, Grand Hall
26.04 UZBEKISTAN, Taszkient, State Conservatory of Uzbekistan, warsztaty
29.04 INDONEZJA, Batam Border Stage Fesival
30.04 INDONEZJA, Batam, International Jazz Day Celebration
03.05 CHINY, Sichuan Conservatory of Music, warsztaty
03.05 CHINY, Sichuan Conservatory of Music, Grand Hall
04.05 SINGAPUR, Victoria Bar
05.05 SINGAPUR, Victoria Bar
06.05 MALEZJA, Kuala Lumpur, World Youth Jazz Festival
09.05 MALEZJA, Kuala Lumpur, No Black Tie
10.05 MALEZJA, Kuala Lumpur, No Black Tie
12.05 MALEZJA, Borneo Jazz Festival