23 listopada 2017 roku ukazuje się debiutancka płyta „JazzBlaster plays Depeche Mode”. Nagrana podczas koncertu wrocławskiego kwartetu JazzBlaster w Jazz Klubie Vertigo na wiosnę 2017 roku.

jazzblaster-cover

Myliłyby się ten, kto spodziewa się albumu w rodzaju „tribute to”. JazzBlaster przedstawił własną autorską adaptację i koncepcję muzyki Depeche Mode, łącząc jazz, dzikie improwizacje z punkową energią i przestrzennymi dźwiękami inspirowanymi skandynawską sceną jazzową. Kwartet tworzą Tadeusz Kulas (trąbka, flugelhorn, elektronika, śpiew), Piotr Rachoń (piano), Żenia Betliński (kontrabas) i Marcin Rak (perkusja, elektronika).

Płytę „JazzBlaster plays Depeche Mode” wypełnia 72 minuty muzyki i 8 utworów. Intencją jej producentów – Jacka Miłaszewskiego i muzyków JazzBlaster było zachowanie autentycznej atmosfery, uchwycenie scenicznego żywiołu oraz energii i emocji pomiędzy artystami a publicznością. Ta niełatwa sztuka udała się znakomicie.

A muzyka? To autorska, odważna i oryginalna wizja muzyki brytyjskiego zespołu. Formalnie daleka od pierwowzorów, ale w pewien sposób bardzo bliska ducha Depeche Mode. JazzBlaster odcisnął na niej swoje piętno.

Mózgiem operacji i głównym aranżerem jest Piotr Rachoń. Pianista wirtuoz, nazywany słusznie „szamanem fortepianu”. Piotr zaproponował kunsztowne interpretacje utworów DM, które w jedyny i niepowtarzalny sposób wypełnili Tadek, Żenia i Marcin. Na żywo Piotr to wulkan energii, prezentuje się jak skrzyżowanie Jarreta i Hendrixa. Bywa dziki i melancholijny, jego gra jest pełna pasji, emocji i głębokiej świadomości muzycznej.

Tadeusz Kulas to trębacz (gra również na flugelhornie) i spec od elektroniki. A także charyzmatyczny frontman i obdarzony potężnym głosem wokalista. Tadek wnosi charakterystyczne brzmienie instrumentalne i wokalne, wirtuozerię, przestrzeń i punkowego ducha. Żenia Betliński – jazzowy kontrabasista o klasycznych korzeniach. Poziom: mistrz. Hipnotyzuje „wiolonczelową” barwą gdy używa smyczka, ale potrafi grać agresywnie i „groove’owo”. Marcin Rak jest zjawiskowym i wszechstronnym muzykiem, jednym z bardziej rozchwytywanych perkusistów młodego pokolenia.

„JazzBlaster plays Depeche Mode” (V Records, 2017) dostępna będzie od 23.11.2017 na Empik.com, w wybranych salonach Empik, także na koncertach zespołu oraz w Jazz Klubie Vertigo i Rockers Pro.