„The Architect” to czwarte dzieło studyjne Palomy Faith, jednej z najsłynniejszych współczesnych wokalistek brytyjskich. To też pierwsze muzyczne dokonanie Palomy od trzech lat i od czasu urodzenia dziecka. Przy płycie udzielały się – wokalnie bądź jako współautorzy czy producenci – takie gwiazdy jak Sia, John Legend, Rag’n’Bone Man, aktor Samuel L. Jackson, działacz społeczny Owen Jones a także Starsmith (autor hitów m.in. Ellie Goulding, Kylie Minogue) i Eg White (Adele, Florence + The Machine). „The Architect” to wgląd w osobiste i polityczne przekonania wokalistki, dotykający takich tematów jak macierzyństwo, niepokoje społeczne, wpływ technologii na poczucie osamotnienia, ale także przyszłość świata zachodniego, Donald Trump czy wątek uchodźców.

Muzycznie to wciąż klasyczna Paloma – od orkiestrowych brzmień przez soul, disco czy electro pop.

Tytułowy „The Architect” to wypowiedź Palomy jako Matki Matury śpiewającej do ludzkości, „Guilty” to wyrzuty sumienia obywatela brytyjskiego, który głosował za opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. „Crybaby” dywaguje nad tym, czy wojny miałyby miejsce, gdyby ludzie potrafili radzić sobie ze swoimi emocjami a „Lost and Lonely” śpiewana jest z perspektywy… szkieletu!

Inne utwory na płycie to „Warrior” napisany przez Się, który Paloma interpretuje jako poruszający temat uchodźców, duet z Johnem Legendem „I’ll Be Gentle” i dwa utwory mówione – otwierający album „Evolution” czytany przez Samuela L. Jacksona i „Politics of Hope” autorstwa młodego komentatora politycznego Owen Jones. Za aranżacje smyczkowe w „The Architect”, „Warrior” i „I’ll Be Gentle” odpowiada David Arnold – autor muzyki do filmów o Jamesie Bondzie i Sherlocku Holmesie.

Album promuje wspomniany singiel „Crybaby” a krążek ukazuje się na płycie CD w wersji standard i deluxe (4 dodatkowe utwory) oraz na winylu.