3 października rozpocznie się 11. edycja Art&Fashion Forum by Grażyna Kulczyk, najbardziej innowacyjnego w Polsce wydarzenia świata mody i sztuki o międzynarodowym zasięgu. Art&Fashion Forum, które od 11 lat organizuje poznański Stary Browar, powstało z inspiracji Grażyny Kulczyk – jest miejscem spotkań najbardziej kreatywnych umysłów ze świata mody, sztuki i nowych technologii. Spotkania i dyskusje tegorocznego forum będą toczyć się pod hasłem „AI – Cyber Creative”. Tegoroczny AFF otworzy niezwykle osobista wystawaBjörk Digital”. Projekt wybitnej artystki, pionierki  w dziedzinie sztuki, muzyki i technologii to seria prac zrealizowanych w technice VR, które powstały we współpracy ze znakomitymi twórcami.

Innowacyjna wystawa „Björk  Digital” otworzy 11. edycję Art&Fashion Forum by Grażyna Kulczyk

BJORK DIGITAL POSTER

Wystawa „Björk Digital”, która jest wehikułem niosącym ideę tegorocznej edycji AFF, to wizja Björk i współpracującego z nią artysty, Jamesa Merry’ego powstała z zespołem światowej sławy reżyserów, programistów i grafików. Stanowi ją seria innowacyjnych prac w wirtualnej rzeczywistości będących zapisem emocjonalnej podróży artystki przez jej twórczość,  pokazywanych w kilku odsłonach. W projekcie można zobaczyć filmy w reżyserii m.in. Michela Gondry’ego, Spike’a Jonze’a i Alexandra McQueena. „Björk Digital” zaprasza odwiedzających do doświadczenia tych niezwykłych dzieł za pomocą najnowszych osiągnięć w technologii wirtualnej rzeczywistości. Na wystawie można będzie zobaczyć m.in. Stonemilker VR  – nakręcony w Islandii przez wielokrotnie nagradzanego reżysera Andrew Huanga film, przedstawiający Björk wykonującą pierwszy utwór z jej rekordowego albumu „Vulnicura”; Mouth Mantra w reżyserii Jesse’ego Kandy, który przenosi widza w niezwykłe miejsce: wewnątrz ust Björk wykonującej utwór z albumu Vulnicura; Black Lake VR  w reżyserii Thomasa Huanga, stworzony na zamówienie nowojorskiego MoMa – w przestrzeni z nowatorskim dźwiękiem w technologii surround. Obok wystawy w ramach AFF tradycyjnie odbędą się warsztaty New School, otwarte wykłady Open University oraz New Market – targi młodych twórców. Wystawę „Björk Digital” będzie można oglądać do 31 października. Organizatorem wydarzenia jest Stary Browar, którego właścicielem od 2015 r. jest fundusz zarządzany przez Deutsche Asset Management.

Hasło przewodnie: AI – Cyber Creative

Motywem przewodnim, który będzie towarzyszył eksperckim seminariom, kreatywnym warsztatom i spotkaniom z ikonami świata mody, sztuki i technologii jest hasło „AI – Cyber Creative”. Pomysłodawcą tegorocznej idei przewodniej i dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia jest już po raz trzeci W P Onak, Art. & Creative Director, multidyscyplinarny artysta, twórca agencji kreatywnej OCR Creation.

Art&Fashion Forum by Grażyna Kulczyk to wydarzenie, które obserwują najwięksi twórcy z obszaru mody i sztuki. Innowacyjne podejście do tych dziedzin jest wpisane w DNA imprezy. AFF nie ucieka od najtrudniejszych, a zarazem najbardziej fascynujących tematów, które mają wpływ na całą ludzkość. Dlatego tematem przewodnim tegorocznej edycji jest “AI – Cyber Creative”. Chcąc naprawdę patrzeć w przód z perspektywy twórców i kreatorów, nie możemy pomijać rewolucyjnego rozwoju sztucznej inteligencji. Dziś AI wkracza w naszą codzienność, choćby poprzez to jak inteligentne algorytmy pomagają nam dokonywać zakupów przez internet. Ta wizja może być najlepszą i najgorszą rzeczą jaka nam się przydarzy. Co to oznacza dla mody i sztuki? Czy uczące się algorytmy mogą zastąpić światowych kreatorów i wyznaczać trendy? A może będą narzędziem w ich rękach, które da twórcom jeszcze więcej wolności? –  W P Onak, dyrektor artystyczny 11. edycji Art&Fashion Forum by Grażyna Kulczyk.

Art&Fashion Forum – inspiracja dla przyszłych kreatorów świata

Inspiratorką Art&Fashion Forum jest Grażyna Kulczyk, twórczyni Starego Browaru, pasjonatka biznesowych innowacji oraz sztuki, właścicielka jednej z największych europejskich kolekcji, zaangażowana obecnie w budowę wyjątkowego Muzeum sztuki współczesnej w szwajcarskim Susch. Zgodnie z jej założeniem, misją Art&Fashion Forum od samego początku jest przede wszystkim inspirowanie i edukowanie młodych talentów, ludzi, którzy pragną się rozwijać i odnosić kreatywne sukcesy.

Każda kolejna edycja Art&Fashion Forum to ogromne wyzwanie. To wydarzenie dla tych, którzy chcą do świata wnieść coś nowego, mają w sobie młodzieńczy impuls, bezczelność, świeżość, przygodę. Nie podążają za trendami, ale mają odwagę, talent i pracowitość, by tworzyć coś własnego, bez oglądania się na wzorce. Chcemy tu, w Poznaniu, w Starym Browarze, wciąż inspirować tych młodych twórców i proponować im program na najwyższym światowym poziomie. Zasadą jest, że kreujemy, nie odtwarzamy  dyskusję, sięgamy po najbardziej nowatorskie tematy i wybitnych mentorów. Technologia, tak mocno wpływająca dziś zarówno na modę, jak i sztukę, w sposób naturalny przewija się od kilku lat. W tym roku idziemy o krok dalej – sztuczna inteligencja to zupełnie nowy poziom bytu, niosący tyleż ogromnych możliwości, co zagrożeń. Większa wolność wyboru, demokratyzacja dostępu do informacji czy nowe środki wyrazu, a z drugiej strony – odwieczne pytanie czy zdołamy kontrolować technologię na tyle, by cały czas służyła człowiekowi zamiast mu zagrozić… Wierzę, że po raz kolejny perspektywa, którą daje Art&Fashion Forum – czerpania z tego, co nowe i nieznane – umożliwi osiąganie wielkich rzeczy. Cieszę się także, że po raz kolejny częścią  Forum jest wyjątkowa kobieta, wizjonerka  – mówi Grażyna Kulczyk. 

Zapraszamy do śledzenia najnowszych informacji na temat 11. edycji Art&Fashion Forum by Grażyna Kulczyk  na profilu facebookowym oraz na stronie http://starybrowar5050.com/AFF/pl/.

Ramowy program 11. edycji Art&Fashion Forum by Grażyna Kulczyk

  • Początek AFF 3 października, zakończenie 31 października
  • Wystawa Björk Digital – 3-31 października
  • Warsztaty New School – 9-19 października
  • Open University – 21 października
  • New Market – 20-21 października
  • Gala Laureatów New School –  21 października
  • Wystawa Laureatów New School – 20 października-11 listopada