12 lipca w Audytorium Maximum usłyszymy  nowy projekt – muzykę Krzysztofa Komedy, której ducha Nigel Kennedy uchwycił w genialny sposób potwierdzając jak bardzo jest związany emocjonalnie z Polską. Krakowski koncert Kennedy dedykuje również zmarłemu blisko 4 lata temu przyjacielowi – gitarzyście Jarkowi Śmietanie.

Nigel Kennedy należy  do pokolenia artystów, którzy odnieśli sukces zarówno w tej dziedzinie, jak i w nurcie mainstreamowym. Jego wirtuozerska technika i niepowtarzalny talent wniosły świeżość także we współczesny repertuar. Napierając na granice, które mogłyby ograniczyć innych, Kennedy kształtował swój nowatorski styl oraz postępowe metody działania.

Nigel ma zdecydowane i zupełnie wyjątkowe spojrzenie na repertuar, który obejmuje nie tylko klasyczne, jazzowe i klezmerskie kompozycje, ale też inne gatunki. Obecnie artysta jest jednym z największych wirtuozów, sięgającym coraz wyżej i wyżej… Etyka pracy i perfekcjonistyczne tendencje są jego motorem napędowym, czego efekty słyszymy na płytach i koncertach.

Bardzo ważną postacią w początkowym etapie edukacji muzycznej Kennedy’ego odegrał Yehudi Menuhin, który odkrył talent skrzypka, kiedy ten miał 7 lat.

Program koncertu zawiera głównie utwory – dedykacje dla najważniejszych mentorów Kennedy’ego, czyli wspomnianego Menuhina, Stephane’a Grappelli i Isaaca Sterna nagrane na najnowszym albumie artysty „MY WORLD”.

Nigel Kennedy jest uznawany za wirtuoza skrzypiec. Wykonuje utwory Bacha i Vivaldiego, również Hendriksa, czy The Doors. Gra na XVIII-wiecznych skrzypcach Guarneri del Gesù oraz Stradivariusie (Dorothy Jeffries zapisała mu je w testamencie z adnotacją, iż po zakończeniu kariery Nigel przekaże je innemu młodemu i utalentowanemu skrzypkowi).

Niekonwencjonalne zachowanie na scenie – częste granie plecami do publiczności, transowe przytupywanie, popijanie piwa z puszki, opowiadanie dowcipów – i postpunkowy styl bycia artysty są głównymi wyznacznikami jego oryginalności scenicznej.

Bilety w cenach 200 i 150 zł można zakupić w: ticketpro.pl, InfoKraków (ul. Św. Jana 2) oraz biurze przy  ul. Karmelicka 52/1, Kraków.