Suzanne Vega jest uznawana za jeden z najwazniejszych głosów swojego pokolenia – wybitną wokalistkę i błyskotliwą autorkę tekstów. Diebiutowała w pierwszej połowie lat 80-tych ubiegłego wieku, sprzedała wiele milionów płyt i 7-krotnie była nominowana do prestiżowych nagród Grammy. W swoich poetyckich, ciepłych balladach opowiada o problemach z którymi borykają się ludzie, dostrzega wokół siebie to, co innym umyka i przekazuje to w bardzo emocjonalny sposób. Autorka takich przebojów jak „Luka”, „Tom`s Diner”, „Caramel”. Z jej rozpoznawalnej twórczości inspiracje czerpały takie gwiazdy, jak Sinead O’Connor czy Tracy Chapman. Sama artystka przyznaje, że fascynowała ją twórczość Boba Dylana, Leonarda Cohena i Lou Reeda, którzy wywarli ogromny wpływ na jej muzykę i teksty.

Suzanne Vega urodziła się 11 lipca 1959 roku w Santa Monica w Kalifornii, ale dorastała w Nowym Jorku. Pierwsze kroki stawiała grywając w folkowych klubach, m.in. w popularnym Folk City, gdzie występował także sam Bob Dylan. W kwietniu 1985 roku ukazał się jej pierwszy album zatytułowany „Suzanne Vega”. Debuit okazał się być wielkim sukcesem artystki. Utwór „Marlene On the Wall” otrzymał mnóstwo pozytywnych recenzji, znalazł się na liście magazynu Rolling Stone w 100 najlepszych nagraniach lat 80-tych, a cały album pokrył się platyną. Dwa lata później Suzanne Vega nagrała piosenkę „Luka”, która stała się chyba najbardziej znanym hitem w całej karierze muzycznej artystki. Utwór pochodził z albumu „Solitude Standing” (1987) i to właśnie ten krążek wyniósł Suzanne Vega do rangi międzynarodowej gwiazdy.

Ostatni album “Lover, Beloved: Songs From An Evening With Carson McCullers” (2016) jest oparty na sztuce teatralnej, którą napisała wspólnie ze znanym kompozytorem Duncanem Sheikiem (Spring Awakening, American Psycho) „Carson McCullers Talks About Love” w 2011. Sztuka i album to muzyczny portret jednej z najważniejszych postaci amerykańskiej literatury. W sztuce Suzanne Vega wciela się w postać pisarki Carson McCullers i w formie wspomnień opowiada życiu, miłości i sztuce. Próbując wytłumaczyć samą siebie McCullers walczy z własnymi demonami z przeszłości. Gładko przechodząc pomiędzy monologiem i piosenkami Suzanne Vega łączy niezwykłego ducha i niebanalny humor Carson McCullers. Twórcy zostali nominowani do dorocznej nagrody Drama Desk za muzykę to tej sztuki.

SUZANNE VEGA
zaśpiewa w ramach cyklu Deutsche Bank Invites
Warszawa, Palladium, 16 czerwca 2017, godz. 20.00
zostało już niewiele biletów! // miejsca sprzedaży: salony Empik, Media Markt i Saturn w całym kraju oraz w internecie na www.eventim.pl

DEUTSCHE BANK INVITES to zainicjowane w 2008 roku przedsięwzięcie Deutsche Banku, mające na celu wspieranie unikalnych wydarzeń muzycznych w Polsce. Do udziału w koncertach, łączących w sobie elementy jazzu i innych gatunków muzycznych, Deutsche Bank zaprasza wybitnych polskich i zagranicznych wykonawców.

Do tej pory cykl gościł takich artystów jak: Leonard Cohen, saksofonista Branford Marsalis, legenda fado Mariza oraz takich klasyków jazzu jak Herbie Hancock czy Chick Corea. W ramach Deutsche Bank Invites wystąpili także Chris Botti, Avishai Cohen, Patricia Barber, Cesaria Evora, Joe Cocker, Michael Bublé oraz amerykański sekstet wokalny Take 6. Wśród polskich gwiazd w ramach cyklu Deutsche Banku zaprezentowali się m.in. Aga Zaryan, Kasia Kowalska i Czesław Mozil.