W dniach 12-14 czerwca, siedem fortepianów stanie na scenie nad Jeziorem Strzeszyńskim, by zrealizować wizję programu Leszka Możdżera. Siódma edycja Enter Enea Festiwal staje się tym samym plenerowym festiwalem pianistycznym. Od trzech lat Enea jest sponsorem tytularnym Festiwalu.

Enter Enea Festival to coroczne święto miłośników muzyki. W tym roku bohaterem festiwalu,  wybranym przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego wydarzenia,  jest fortepian – król wszystkich instrumentów. Program festiwalu odchodzi od klasycznych schematów, pierwszy dzień to wejście do świata bioartu – połączenia kultury i natury –  wyróżnika festiwalu, który już po raz siódmy zabrzmi nad Jeziorem Strzeszyńskim.

– Fani jazzu z pewnością już odliczają dni do kolejnej edycji Enter Enea Festival. To spotkanie z muzyką w wyjątkowym miejscu bo nie w sali koncertowej, ale nad Jeziorem Strzeszyńskim, gdzie gra także przyroda. Niezwykły klimat tego miejsca oraz grono interesujących artystów sprawiają, że za każdym razem Enea Enter Festival jest nietuzinkowym muzycznym wydarzeniem – powiedział Mikołaj Franzkowiak, wiceprezes Enei.

Scena Enter Enea znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie ABC Gallery i poznańskiego parku rzeźby Visual Park – odsłony kolejnych prac są nieodłączną częścią festiwalu. W tym roku twórcą zaproszonym do artystycznych interwencji jest Bogusław Bachorczyk, malarz, rzeźbiarz, rysownik, twórca multimedialny. W poniedziałkowy wieczór (12.06, godz.20:00, ABC Gallery) zaprezentuje 2 projekty: „Chlorofil utracony”, wystawę odnoszącą się do relacji człowieka ze światem roślin, oraz monumentalną realizację rzeźbiarską,„Królik, który widział jutro”

SHMIB – muzyczna inauguracja Festiwalu, otwarta dla wszystkich 

Organizatorzy po zmroku, otworzą muzyczną część festiwalu, eksperymentalnym koncertem projektu SHMIB. Jego muzycznym liderem jest Irek Wojtczak i zaproszona przez niego do współpracy elektroniczna grupa JAAA!. Wspólnie z Elvinem Flamingo – autorem projektu mrówczych habitatów, odkrywają oni przed publicznością żywioł mrówek farmerek w jego wizualnym i brzmieniowym wymiarze. Projekt nagrodzony został na ostatnim Wro Biennale 2017. nad Jeziorem Strzeszyńskim, do tego fascynującego widowiska, integrującego elementy natury, muzyki i sztuk wizualnych, jako gość specjalny dołączy Leszek Możdżer.

FESTIWALOWA REWIA FORTEPIANOWA 

Na tradycyjną część Festiwalu, złoży się sześć koncertów z dominantą fortepianu. Wtorkowy i Środowy wieczór będą prawdziwą rewią fortepianową, w ramach której król instrumentów zabrzmi w awangardowych, jazzowych, improwizowanych i klasycznych odsłonach.

Festiwal rozpocznie pełen rozmachu koncert formacji Kwadrofonik i Goście, która przedstawi legendarny utwór Steve’a Reicha, Music for Eighteen Musicians, dziś uznawane jest za jedno z najwspanialszych dzieł dojrzałego minimalizmu. Kolejny koncert, również nosił będzie znamię awangardy.  Barbara Drążkowka, regularnie pracuje z kompozytorem Szymonem Brzóską i choreografem Sidi Larbi Cherkaoui, na Enter przygotowała program na trzy fortepiany, w tym jeden preparowany. Jej partnerem scenicznym w programie przygotowywanym specjalnie na Festiwal będzie indyjski perkusjonista BC Manjunath.

Duet fortepianowny Leszka Możdżera i Glorii Campaner tylko z pozoru jest najbardziej klasycznym koncertem programu. Włoska pianistka, specjalizuje się zarówno w interpretacjach wielkich kompozytorów, jak Schumann czy Rachmaninov, jak i w muzyce kameralnej. W swoim artystycznym dorobku ma także współpracę z didżejami oraz jazzmanami. Na koncert nad Jeziorem Strzeszyńskim duet przygotowuje utwory Sergiusza Prokofiewa, Witolda Lutosławskiego oraz kompozycje własne. Poza klasycznymi fortepianami usłyszymy też wyjątkowe śpiewające kamienie, które sprowadzamy z Sardynii, z pracowni mistrza Pinuccio Schiola. Koncert będzie transmitowany na kanale YouTube Enei.

Program drugiego dnia rozpocznie wspólny koncert trójki wirtuozów fortepianu: Iiro Rantali, dobrze znanego publiczności Enter Enea Festival Michaela Wollnego i Leszka Możdzera. Ich występy w berlińskiej filharmonii, które urosły już do rangi legendy, a w Poznaniu, podczas Enter 2017 pianiści wystąpią razem po raz pierwszy wystąpią w Polsce.  Zaraz po nich, królestwo sceny przejmie niemożliwy do zaklasyfikowania duet, Thomasa Enhco – młodego francuskiego pianisty okrzykniętego przez Piano Magazine nowym bohaterem jazzu i  Vassileny Serafimovej – bułgarskiej artystki czerpiącej z tradycji baroku. Będzie to pierwszy polski koncert tego wyjątkowego duetu na fortepian i marimbę, wydanego na płycie „Funambules”, przez legendarne Deutsche Grammophon.

Ukoronowaniem VII edycji festiwalu będzie koncert na cztery fortepiany w wykonaniu najmocniejszych charakterów polskiej sceny jazzowej: Leszka Możdżera, Marcina Wasilewskiego, Pianohooligana i Pawła Kaczmarczyka.

– To koncert – prezent urodzinowy na 40-lecie Jazz Juniors, festiwalu, który dla każdego z zaproszonych do koncertu pianistów był punktem zwrotnym dla rozwoju ich kariery – powiedział Leszek Możdżer, dyrektor Enter Enea Festival.

Cały program festiwalu został zaprezentowany na konferencji prasowej. W jej trakcie Leszek Możdżer dał dziennikarzom namiastkę tego co czeka gości festiwalu w połowie czerwca – zagrał bowiem na fortepianie, który w dniach 9 – 11 czerwca stanie na Placu Wolności. W tych dniach Enea, partner tytularny festiwalu zaprasza wszystkich chętnych do zagrania wraz z obecnymi na miejscu pianistami. Do wygrania będą bilety na Enter Enea Festival.

Założony przez Jerzego Gumnego, prezesa Fundacji „Europejskie Forum Sztuki” Enter Enea Festival łączy w sobie niezależność i swobodę, związaną z atmosferą imprezy plenerowej, z wyjątkowością wynikającą z kameralnej atmosfery, bliskiego kontaktu z artystami, a przede wszystkim z listy zaproszonych przez Leszka Możdżera artystów, którzy gwarantują publiczności najwyższy poziom muzycznych wrażeń. Tak unikalnego festiwalu nie udałoby się stworzyć bez dorocznego wsparcia Miasta Poznań.

– Enter Enea Festival to dziś bez wątpienia jedna z najważniejszych imprez nie tylko jazzowych, ale w ogóle kulturalnych, w Polsce. Cieszymy się, że festiwal, który Miasto wspiera od pierwszej edycji, tak dynamicznie się rozwija i że poznaniacy mogą tutaj, nad Jeziorem Strzeszyńskim, delektować się muzyką na najwyższym światowym poziomie. Gwarantuje to osoba dyrektora artystycznego festiwalu, Leszka Możdżera. Enter Enea Festival ma swoją wierną publiczność, ale to grono z roku na rok się powiększa. Już teraz zapraszamy wszystkich mieszkańców, pasjonatów jazzu, na koncerty i towarzyszące festiwalowi wydarzenia artystyczne – powiedział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Bilety na Festiwal dostępne są na portalu Eventim.pl.

PROGRAM FESTIWALU

  • Poniedziałek 12.06 / 20:00

Bogusław Bachorczyk – Chlorofil utracony oraz Królik, który widział jutro (Wernisaż w ABC Gallery)
SHMIB (Elvin Flamingo, Irek Wojtczak, JAAA!, Infer) feat. Leszek Możdżer

  • Wtorek 13.06

Kwadrofonik i Goście – Music for 18 Musicians – Steve Reich
Barbara Drążkowska / Manjunath BC
Leszek Możdżer / Gloria Campaner

  • Środa 14.06

Leszek Możdżer / Iiro Rantala / Michael Wollny
Thomas Enhco / Vassilena Serafimova
Leszek Możdżer / Marcin Wasilewski / Paweł Kaczmarczyk / Piotr Orzechowski