Podczas pierwszej części, trzeciego dnia tegorocznej edycji Jazz nad Odrą na scenie wystąpił Marek Napiórkowski ze swoim nowym projektem oraz Jeff Tain Watts.

Koncerty odbyły się 28 kwietnia.

Projekt WAW – NYC (w rozwinięciu: WARSZAWA – NEW YORK CITY) to unikatowa fuzja różnorodnych osobowości i dwóch odległych miast, której podstawą jest siła muzyki ich jazzowych reprezentantów.

WAW-NYC to premierowy projekt Marka Napiórkowskiego, w którym za pośrednictwem muzyki dynamicznie rozwijająca się Warszawa spotyka się z Nowym Jorkiem – tętniącą życiem stolicą jazzu i współczesnej sztuki. Kompozycje stworzone specjalnie na tę okazję dają doświadczonym improwizatorom możliwość pełnego interakcji muzykowania. Europejski koncept harmoniczny łączy się z kulturą rytmu kolebki jazzu i kubańską żarliwością. Na potrzeby festiwalu nazwa projektu została rozwinięta i funkcjonuje jako WROCLAW – NEW YORK & CUBA. Marek Napiórkowski przez wiele lat związany był bowiem muzycznie z Wrocławiem, a pianista Manuel Valera, obecnie nowojorczyk, pochodzi z Kuby.

Jeff „Tain” Watts to jazzowy innowator, jeden z najbardziej rozchwytywanych i cenionych perkusistów na świecie. Kariera muzyka kształtowała się przez lata w zespołach Wyntona i Branforda Marsalisów. Początkowo specjalizował się w perkusji klasycznej w Pittsburgh Duquesne University, gdzie był przede wszystkim timpanistą, później studiował w słynnej Berklee School of Music. W 1981 Jeff dołączył do Kwartetu Wyntona Marsalisa, z którym trzykrotnie został laureatem Grammy. Wyntona opuścił w roku 1988 i po współpracy z George’em Bensonem, Harry Connickiem Jr. i McCoyem Tynerem dołączył do Branford Marsalis Quartet zdobywając wspólnie (1989) nagrodę Grammy za Heard You Twice the First Time and Contemporary Jazz. Jako aktor pojawił się w ważnej roli w filmie Mo’ Better Blues Spike’a Lee. Koncertował także z takimi tuzami jazzu jak: Danilo Perez, Michael Brecker, Betty Carter, Kenny Kirkland, Courtney Pine, Geri Allen, Kenny Garrett, Alice Coltrane, Ravi Coltrane, Greg Osby, Steve Coleman, Gonzalo Rubalcaba. Obecnie występuje z własną grupą – JEFF „TAIN” WATTS QUARTET, jak również z zespołami McCoya Tynera, George’a Cablesa i Gerri Allen. Czekaliśmy na niego na 50. Festiwalu w zespole Terenca Blancharda, ale wówczas w ostatniej chwili zastąpił go James McBride. Na fantastycznej autorskiej płycie WATTS (2009) zagrali: Terence Blanchard, Branford Marsalis i Christian McBride.