Urodzony w Nigerii i wychowany w Londynie 25-letni Jacob Banks tworzy brutalnie szczery soul. Samouk, Jacob Banks zaczął grać, śpiewać i tworzyć piosenki dopiero jako 20–latek. Pierwsze występy młodego artysty podczas wieczorów „open-mic” w Birmingham w 2011r. od razu zwracały uwagę. Jego wyjątkowy głos i odważne, intymne kompozycje zapadały natychmiast w pamięć  i potwierdzały nietuzinkowość artysty.

W 2013 roku Jacob Banks zadebiutował EPką „The Monologue”, która nie tylko zdobyła uznanie krytyki, ale też otworzyła wiele możliwości, m.in. suppportowania na trasie koncertowej samej Emeli Sandé i Alicii Keys!

Po wydaniu w 2015r. kolejnej świetnej EPki – „The Paradox” Jacob Banks podpisał kontrakt z wytwórnią Interscope i obecnie pracuje nad swoją debiutancką płytą.

Ciągle poszukujący nowych rozwiązań muzycznych i brzmieniowych Jacob Banks wyróżnia się niezwykłą intensywnością emocjonalną swoich kompozycji.

„Myślę, że bierze się to częściowa stąd, że jestem z Afryki – ten bardzo ciężki, prawie wojowniczy klimat ma wiele wspólnego z tym skąd jestem” – tłumaczy Banks, który przeprowadził się do Anglii w wieku 14 lat. Artysta w swojej twórczości zdecydowanie skłania się w kierunku eksplorowania ciemnych stron ludzkiej natury, ale przy tym jest zawsze pełen nadziei i optymizmu. „W żadnej z moich piosenek nie jestem pokonany, jakoś zawsze wygrywam. Wszystkie moje utwory są o zwycięstwie, o tym jak iść do przodu, kiedy wszystko i wszyscy mówią, żeby przestać” – wyznaje Banks.