Marcin Wasilewski – Arild Andersen – Al Foster – to sensacyjne trio złożone z gwiazd europejskiego jazzu i amerykańskiej legendy wystąpi już 25 listopada 2016r. w ramach festiwalu Jazz In Poland na scenie Jazz Clubu 12 na 14. Dzień później (26.11.) Trio Wasilewski- Andersen- Foster wystąpi podczas Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu.

Będzie to wyjątkowe spotkanie dwóch jazzowych pokoleń- z jednej strony Al Foster – wieloletni przyjaciel i perkusista Milesa Davisa, o którym Davis powiedział: ”… for what I wanted in a drummer, Al Foster had all of it.” i Arild Andersen – od ponad 40 lat uznawany za jednego z najwybitniejszych europejskich kontrabasistów, a z drugiej – Marcin Wasilewski – pianista lider i kompozytor – uznawany od lat za jeden z największych talentów europejskiej pianistyki jazzowej swojego pokolenia. Każdy z nich czerpie z innej jazzowej tradycji, dlatego tym ciekawiej będzie zobaczyć i usłyszeć ich razem na scenie.

Marcin Wasilewski

Uznany przez wybitnych znawców i krytyków jazzu w ankiecie amerykańskiego prestiżowego magazynu jazzowego Down Beat (2005 i 2007) za ‘wschodzącą gwiazdę’ światowej pianistyki jazzowej. Jako lider Marcin Wasilewski Trio, wspólnie ze Sławomirem Kurkiewiczem (kontrabas) i Michałem Miśkiewiczem (perkusja), tworzy od ponad 22 lat najbardziej eksportowe polskie trio jazzowe. Marcin Wasilewski Trio i Tomasz Stańko to jedyni polscy muzycy w katalogu ECM Records z Monachium, wielokrotnie uznawanej przez krytyków na świecie za najważniejszą jazzową wytwórnię płytową. W kategorii muzyki jazzowej Marcin Wasilewski jest laureatem aż 8 statuetek Fryderyka (w tym jako Simple Acoustic Trio i Marcin Wasilewski Trio) i jest najczęściej nagradzanym Fryderykiem polskim jazzmanem obok Tomasza Stańki.

Wasilewski oraz jego koledzy z MWTrio (Sławomir Kurkiewicz- kontrabas i Michał Miśkiewicz- perkusja) współpracowali m.in. z takimi gwiazdami jazzu, jak: Jan Garbarek, Joe Lovano, Branford Marsalis, Gianluigi Trovesi, John Surman, Louis Sclavis, Arthur Blythe, Bernt Rosengren, Dino Saluzzi, Bobo Stenson, Anders Jormin, Dhafer Youssef, Arild Andersen, Manu Katché, Jon Christensen…

Arild Andersen

Gwiazda światowego i europejskiego jazzu; współpracował z największymi: Janem Garbarkiem, Jonem Christensenem, Phil Woodsem, Dexterem Gordonem, Sonny Rollinsem, Chickiem Core’ą, Donem Cherrym, Stanem Getzem, Paulem Bleyem, Tomaszem Stańką, Billem Frisellem, Johnem Abercrombie’m. Urodził się w Norwegii w 1945 r. Już we wczesnych latach 70-tych znalazł się wśród najlepszych kontrabasistów w Europie. Karierę rozpoczął jako członek kwartetu Jana Garbarka (1967-1973) – w zespole byli ponadto Terje Rypdal i Jon Christensen. W tym samym czasie Andersen należał do lokalnej sekcji rytmicznej w Oslo, towarzyszącej gościnnie występującym artystom z Ameryki; współpracował wówczas i nagrywał z Donem Cherrym, George’em Russellem oraz Samem Riversem. Nagrał 21 albumów dla wytwórni ECM grając z tak znakomitymi muzykami jak Bill Frisell, Ralph Towner, Nana Vasconcelos, Paul Motian, Alphonze Mouzon, Kenny Wheeler i John Taylor. 

Al Foster

Urodziłsięw 1943 roku w Richmond. Przez ponad 13 lat (1972- 85) był członkiem zespołów Milesa Davisa, a w czasie jego rozbratu ze sceną w latach 1975- 81, był jednym z nielicznych mających prawie codzinny kontakt z Davisem.

Łatwiej byłoby wymienić tych gigantów jazzu, z którymi Al Foster nie występował, gdyż grał ze wszystkimi największymi jazzmanami naszych czasów i wszyscy najwięksi chcieli grać i grali z Alem Fosterem, m.in. Thelonious Monk, Horace Silver, Cannonball Adderley, Sonny Rollins, Joe Henderson, Carmen McRae, Shirley Horn, Abbey Lincoln, Betty Carter, Chick Corea, McCoy Tyner, Herbie Hancock, Stan Getz, Bobby Hutcherson, Dexter Gordon, Buster Williams, Ron Carter, Paul Chambers, Stanley Clarke, George Mraz, Dave Holland, Charlie Haden i tak można długo…