„To już” można określić mianem mini-albumu dokumentalnego. W czterech piosenkach opowiada o życiu jego twórców – Agaty i Wojtka. O tym, jak warto i trudno być razem.

Gdyby nie muzyka, Agata i Wojtek prawdopodobnie nigdy by się nie spotkali i nie zostali małżeństwem. Najpierw teksty, a później również melodie i kompozycje stały się formą wyrażania emocji oraz przeżywania tworzącej, a później zmieniającej się relacji.

„Nie wiemy jak to się stało, że zaczęliśmy razem tworzyć, choć pamiętamy, że umówiliśmy się, że nigdy nie będziemy tego robić” – śmieją się Agata z Wojtkiem.

dwa-pokoje-to_juz

Pewnego dnia okazało się, że powstał materiał o osobistym doświadczeniu, a zarazem bardzo uniwersalny. Agata i Wojtek stworzyli opowieść do bólu szczerą, daleką od ckliwych historii rodem z komedii romantycznych. Teksty piosenek mówią bowiem nie tylko o fascynacji nowopoznanym człowiekiem, przywiązaniu i tęsknocie, ale także o nieporozumieniach, kryzysach i powszednieniu.

Tak powstało „To już”.

Muzyka Dwóch pokoi jest wynikiem niezliczonej ilości godzin spędzonych na słuchaniu najróżniejszych artystów. To wypadkowa spotkania indie popu z klasycznym instrumentarium (bez elektroniki, a z kwartetem smyczkowym, harfą, fortepianem). Nie brak tu cytatów i parafraz, a na przestrzeni jednej kompozycji można natknąć się na ślady Panufnika, Ariany Grande i Danny’ego Elfmana.

Całość spaja nieustanne balansowanie na krawędzi dwóch światów: realnego i wyobrażonego, prostoty i finezji.

Do współpracy nad realizacją pomysłu na Dwa pokoje Agata i Wojtek (którzy są producentami albumu) zaprosili grupę wspaniałych artystów, wśród których znaleźli się przede wszystkim ich bliscy przyjaciele. Nad realizacją nagrań i miksem czuwał Jacek Trzeszczyński realizator m.in. płyty „Mamut” Fisz Emade Tworzywo. Partię kwartetu smyczkowego wykonał Atom String Quartet, a na gitarze gościnnie zagrał Michał Przerwa-Tetmajer z Jazzpospolitej. Za sesję zdjęciową promującą album odpowiadały Chi-Chi Ude i Agata Adamczyk (Panna TutliPutli), zaś teledyski zespół powierzył dwóm duetom – Piotrowi  Matejkowskiemu i Jakubowi Burakiewiczowi (m.in. twórcy „Molly” PRO8L3M, „A Summer Sale” Tomka Makowieckiego) oraz Karolowi Łakomcowi i Wiktorowi Malinowskiemu (tworzyli dla Kasi Lins, Agi Brine i Ralpha Kamińskiego).

Okładkę wykonał wieloletni przyjaciel duetu i wybitny grafik Marcin Benedek.