Festiwal Ad Libitum w swej 11. edycji wskazuje na najbardziej pierwotne ludzkie instrumenty improwizacji, jakimi są głos i instrumenty perkusyjne. To właśnie z nimi związana jest najstarsza artystyczna aktywność człowieka. Z czasem obydwa te instrumenty człowiek doprowadził do zadziwiającej doskonałości, tworząc olśniewającą przestrzeń i różnorodność muzyki. Stąd też w programie Ad Libitum 2016 znajdą się koncerty wokalistów i perkusistów, którzy reprezentują niekiedy skrajnie odmienne podejście do śpiewu i rytmicznej kreacji, lecz wszyscy stali się nie tylko doskonałymi wykonawcami ale i twórcami fascynujących muzycznych światów…

AdLib16-plakat_68x98ok

Gościć będziemy Saadet Turkoz – urodzoną w Turcji śpiewaczkę, której korzenie rodzinne i muzyczne wywodzą się z kultury górskich ludów Centralnej Azji. Artystka łączy współczesny język muzyczny z tradycją oralną Kasachstanu, Turkiestanu, z pieśniami koranicznymi, muzyką turecką, a także z free jazzem, który odkryła na samym końcu swoich muzycznych podróży. Wystąpi wraz ze słoweńskim perkusistą Zlatko Kaučičem.

Na estradzie Ad Libitum pojawi się także Charlotte Hug wokalistka, altowiolistka i performerka współpracująca z jednym z najbardziej spektakularnych europejskich drummerów Lucasem Niggli.

Premierowe projekty wokalno-perkusyjne zaprezentuje doskonale znany w Polsce wokalista Jorgos Skolias (koncert z synem Antonisem Skoliasem), oraz debiutująca na scenie Ad Libitum młoda śpiewaczka ELMA (wspólne przedsięwzięcie z Bartłomiejem Olesiem zainspirowane twórczością Hildegardy z Bingen).

Wystąpią także twórcy legendarnej brytyjskiej formacji AMM – perkusista Eddie Prévost i wybitny pianista, interpretator awangardy II poł. XX wieku, improwizator John Tillbury.

Wydarzeniem tegorocznej edycji Ad Libitum będzie także występ najwybitniejszej kontrabasistki w historii muzyki współczesnej i improwizowanej Joëlle Léandre, która zagra w Warszawie po raz pierwszy w stworzonym specjalnie na festiwal duecie z kontrabasistą Bogdanem Mizerskim.

Nieodłączną i szczególnie ważną częścią festiwalu Ad Libitum jest działalność warsztatowa. Podczas jego jedenastej edycji, korzystając z obecności artystów aktywnych także w dziedzinie edukacji, planujemy wspólne działanie twórcze Phila Mintona i warszawskiego kolektywu improwizatorskiego Warsaw Improvisers Orchestra, powołanego do życia i prowadzonego przez mieszkającego na stałe w stolicy saksofonistę i improwizatora Raya Dickaty’ego. Efekt tej pracy usłyszymy w finale tegorocznego festiwalu Ad Libitum.

Organizator: Fundacja Polskiej Rady Muzycznej
Współorganizator: Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski
Festiwal realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Miasta Stołecznego Warszawy.

PROGRAM:

19-20.10
Warsztaty Phila Mintona i Warsaw Improvisers Orchestra (wstęp wolny)

21.10, g. 19.00
Elma, głos & Bartłomiej Oleś, instrumenty perkusyjne
Saadet Turkoz, głos & Zlatko Kaučič, instrumenty perkusyjne
Joëlle Léandre, kontrabas & Bogdan Mizerski, kontrabas
John Tillbury, fortepian & Eddie Prévost, perkusja 

22.10, g. 19.00
Jorgos Skolias, głos & Antonic Skolias, instrumenty perkusyjne
Charlotte Hug, głos, altówka & Lucas Niggli, perkusja
Phil Minton, głos & Warsaw Improvisers Orchestra 

Bilety na eBilet i na godzinę przed wydarzeniami w kasie Laboratorium.