Festiwal Guitar Masters 2016 (znany wcześniej pod nazwą Gitara+), odbywający się we Wrocławiu, stanowi wyjątkowe wydarzenie muzyczne w skali europejskiej, a nawet światowej. W tym roku festiwal będzie gościł tak znakomitych artystów, jak Anoushka Shankar, Tommy Emmanuel, Vicente Amigo i Berta Rojas. Festiwal Guitar Masters 2016 prezentuje swojej publiczności zarówno klasyczną muzykę gitarową, jak i fingerstyle, jazz, flamenco czy muzykę folkową. Nasi artyści udowadniają, że gitara zachwyca zarówno jako instrument solowy, jak i w zestawieniach z innymi, pozwalając na wręcz nieskończoną liczbę aranżacji. W tym roku po raz pierwszy festiwalowi towarzyszy również konkurs gitarowy Guitar Masters 2016. Konkurs rozgrywany jest w dwóch kategoriach: Gitara klasyczna i Fingerstyle i oferuje najwyższe nagrody na świecie. Pula nagród przekracza 60 000 euro.

21 października festiwal zainauguruje Anoushka Shankar, nominowana do Grammy gwiazda sceny etno i przyrodnia siostra piosenkarki Norah Jones. Dzień później po raz pierwszy w Polsce swój recital zaprezentuje wybitna gitarzystka klasyczna Berta Rojas (22 października).

23 października upłynie pod znakiem improwizacji za sprawą koncertów Renaud Garcii-Fonsa oraz duetu Richard Galliano & Sylvain Luc. Chętnych do odbycia podróży w czasie powinien zainteresować koncert Falka Zenkera i Ensemble Nu:n, prezentujący średniowieczne tańce w nowoczesnej, eksperymentalnej odsłonie (25 października). Wirtuoza gitary klasycznej Marco Tamayo, wraz z towarzyszeniem orkiestry NFM Filharmonia Wrocławska, będzie można posłuchać podczas Gali konkursu (28 października). 29 października to gratka dla miłośników flamenco – koncert mistrza tego gatunku, Vicente Amigo. Na deser, 16 listopada, wystąpi Tommy Emmanuel, uwielbiany przez publiczność australijski mistrz fingerstyle’u. Poza tym zapraszamy na przesłuchania konkursowe, wystawy, wykłady i imprezy towarzyszące.

Dzięki 19 latom doświadczenia, setkom artystów z całego świata oraz 6 strunom gitary, co roku od blisko dwóch dekad nie tylko dostarczamy niezapomnianych muzycznych wrażeń, ale również ukazujemy wszystkie oblicza gitary z jej niezmierzonym bogactwem brzmień i zastosowań. Dlatego właśnie festiwal Guitar Masters 2016, odbywający się jesienią, uznawany jest powszechnie za prawdziwe święto gitary.  Tegoroczna edycja potrwa od 21 października do 16 listopada. Bilety do kupienia na stronie guitarmasters.pl.

GM2016 jest organizowany przez Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe, założoną w 2001 roku organizację pozarządową, której celem jest promocja muzyki gitarowej. Pomysłodawcą i współzałożycielem WTG jest wybitny polski gitarzysta Krzysztof Pełech – dyrektor artystyczny Guitar Masters 2016 International Competition & Festival. Tegoroczna edycja GM2016 stanowi część oficjalnego programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

GUITAR MASTERS 2016 International Competition & Festival
21.10 – 16.11.2016, Wrocław
www.guitarmasters.pl