21 lipca w Teatrze Muzycznym w Toruniu swoją premierę będzie miał koncert pamięci Janusza Muniaka, przygotowany na słynny sulęczyński Jazz Festiwal. Zagrają W. Karolak, A. Czerwiński, T. Jakubowski i T. Grzegorski.

Zmarły 31 stycznia tego roku Janusz Muniak był jednym z najwybitniejszych saksofonistów tenorowych w historii polskiego jazzu. Absolwent krakowskiej średniej szkoły muzycznej na scenie zadebiutował w 1960 r. w lubelskim zespole Witolda Miszczaka, gdzie zauważył go Tomasz Stańko. Przez wiele lat swojej muzycznej kariery współpracował z uznanymi muzykami m.in. z Krzysztofem Komedą, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Jarosławem Śmietaną i Leszkiem Możdzerem. Doskonale odnajdywał się także w roli lidera, miał świetny kontakt z młodymi artystami. W zespołach Muniaka grali najlepsi polscy jazzmani. Wydał blisko 30 albumów płytowych, w tym ostatni „Contemplation” z listopada 2015 r. Był laureatem Złotego Fryderyka za całokształt pracy, a także najlepszym saksofonistą w Polsce w plebiscycie Jazz Top 2011 miesięcznika „Jazz Forum”.

Pamięci Muniaka na scenie Pałacu Dąmbskich zagrają równie uznani jazzmani: Wojciech Karolak, Adam Czerwiński, Tadeusz Jakubowski i Tomasz Grzegorski.

To kolejny koncert będący hołdem dla wybitnego muzyka jazzowego, który odbywa się w Teatrze Muzycznym w Toruniu – mówi Anna Wołek, dyrektor Teatru. Dwa lata temu również Karolak i Czerwiński, wtedy grający z M. Sikałą, M. Wądłowskim i D. Oleszkiewiczem, przypominali słuchaczom utwory niezapomnianego Jarka Śmietany. Muzyka pozostaje żywa nawet po śmierci jej twórcy – dodaje.

Bilety w cenie 40 zł do nabycia w teatralnym Biurze Obsługi Widza przy ul. Żeglarskiej 8 w Toruniu (512 983 813, bow@teatrmuzyczny.torun.pl), na portalu ebilet oraz w  systemie sprzedaży internetowej.