Najgorętsze nazwisko świata latynoskiego i jedna z najbardziej rozrywanych gwiazd ostatnich lat.

Ktoś napisał o niej:

„Nina Simone, Chavela Vargas i Cesaria Evora ukryte w jednym ciele”.

Śpiewa, komponuje, pisze teksty. Jej twórczość to wszystko, co najlepsze w world music – rytmy latynoskie i afrykańskie, flamenco, soul oraz szczypta jazzu. Buika obdarzona jest niesamowitym, unikalnym głosem – jednocześnie chropowatym i miękkim, niemożliwym do zapomnienie, kiedy się go raz usłyszy. Wielokrotnie nagradzana i doceniana (Grammy, Latin Grammy, liczne platynowe i złote płyty), ale największym jej skarbem są bezgranicznie oddani fani.

plakat BUIKA STARTEK 2016

W swojej karierze współpracowała z największymi sławami: Charlesem Aznavourem, Sealem, Patem Methenym, Chickiem Corea, Marizą, Yasmin Levy czy Nelly Furtado. Muza Pedro Almodovara – wystąpiła w jego filmie “La piel que habito” (Skóra, w której żyję), w którym śpiewała „Por el amor de amar” oraz “Se me hizo fácil”. Buika z każdej piosenki czyni swoją własną. Sama o sobie mówi:

„Nigdy nie zastanawiam się, czy ktoś to zaakceptuje. Robię tylko to, czego domaga się moje serce. Czasami w biznesie muzycznym ludzie robią to, co, jak sądzą, spodoba się innym, ale to jest ograniczenie. Chcę być po prostu autentyczna”.

BUIKA
7 lipca 2016, Szczecin, Zamek