Trio Marcina Wasilewskiego w składzie Marcin Wasilewski – fortepian, Sławomir Kurkiewicz – kontrabas oraz Michał Miśkiewicz – perkusja, wystąpi w czerwcu tego roku na ośmiu koncertach promujących w Ameryce Północnej ostatni, czwarty album muzyków „Spark of life” (ECM Records/Universal Music Polska). Płyta, kilka miesięcy od premiery, otrzymała w Polsce większość jazzowych nagród za rok 2014: status Złotej Płyty w zaledwie 6 tygodni od premiery, Album Roku, Akustyczny Zespół Roku, a także Fryderyk w kategorii Album Roku Jazz. Swoją ósmą statuetkę Fryderyka w karierze odebrał także lider Tria Marcin Wasilewski w kategorii Artysta Roku Jazz. ECM Records, z którą Trio jest związane od lat, to najbardziej prestiżowa wytwórnia jazzowa na świecie.

Trasa w USA i w Kanadzie to m.in. koncerty na prestiżowych festiwalach jazzowych w Ottawie i Vancouver oraz w słynnym Jazz at Lincoln Center w Nowym Jorku. Trzy amerykańskie koncerty odbędą się w ramach „Jazztopad Presents”– specjalnej edycji wrocławskiego festiwalu Jazztopad, prezentującego czołówkę polskiej współczesnej sceny jazzowej.

„Amerykańska edycja festiwalu Jazztopad będzie przede wszystkim okazją do odkrycia najważniejszych artystów współczesnej sceny jazzowej w Polsce. Festival Jazztopad to, oprócz regularnych koncertów, projekty specjalne i zamówienia oraz koncerty w mieszkaniach prywatnych. Cieszę się że udało się także te wyjątkowe elementy przenieść za ocean”– powiedział Piotr Turkiewicz, dyrektor artystyczny festiwalu. Będzie to pierwsza na tak dużą skalę prezentacja polskiego jazzu w USA.

Marcin Wasilewski Trio „Spark Of Life” – trasa koncertowa USA i Kanada 2016

  • 17. czerwca – An Die Musik, Baltimore
  • 19. czerwca – Jazztopad Presents / New Haven Intl. Arts and Idea Festival, New Haven
  • 22. i 23. czerwca – Jazztopad Presents / Jazz at Lincoln Center, New York
  • 25. czerwca – Ottawa Jazz Festival, Ottawa
  • 26. czerwca – Vancouver International Jazz Festival, Vancouver
  • 28. czerwca – Tripple Door, Seattle
  • 30. czerwca – Polish Hall, Portland