MWQ to zespół założony w listopadzie 2013 roku przez perkusistę Macieja Wojcieszuka, złożony ze studentów i absolwentów Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Prezentowana przez niego muzyka to autorskie kompozycje lidera, będące sumą jego dotychczasowych doświadczeń na polu działalności artystycznej.

Podczas swojej działalności zespół miał okazję brać udział w rozmaitych festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. Jazz Juniors, Jazz OdNowa Festival, JazzBer, Bueno Jazz.

W lipcu 2015 r został uhonorowany nagrodą Grand Prix na 39. festiwalu Getxo Jazz w Hiszpanii, a marcu 2016 r III nagrodą na festiwalu B-Jazz w Belgii.

Maciek Wojcieszuk – perkusista, absolwent ZPSM przy ul. Bednarskiej w Warszawie, student Instytutu Jazzu AM w Katowicach. Swoje zainteresowania kieruje nie tylko w stronę muzyki jazzowej, z wielką przyjemnością bierze udział w bardzo różnych gatunkowo projektach muzycznych, czerpiąc z nich inspirację i mobilizację do rozwoju.

Ważniejsze wyróżnienia:
– Grand Prix na międzynarodowym konkursie „Getxo Jazz” z zespołem Maciek Wojcieszuk Quintet w lipcu 2015 r,
– I nagroda na Europejskich Integracjach Muzycznych w Żyrardowie z zespołem USG trio w 2010 r,
– Nagroda indywidualna na „Krokus Jazz Festiwal 2012 r.,
– Nagroda indywidualna „Krokus Jazz Festiwal” w 2012 roku,
– II miejsce w konkursie stypendialnym ICMP w Londynie w 2010 roku,
– II miejsce w konkursie „Drum Battle” w Legnicy w 2013 roku.

Debiutancka płyta zespołu nosi tytuł „MWQ”. Premiera (wraz z koncertem promującym) odbędzie się 16 maja 2016 r o godzinie 20.30 w warszawskim klubie 12on14 przy ulicy Noakowskiego 16.
Płyta została nagrana we wrześniu 2015 r w RecPublica Studios w Lubrzy. Realizacja, mix i mastering: Maciej Stach MAQ Records.

Autor okładki: Wojciech Korkuć
Autor okładki: Wojciech Korkuć

Skład zespołu:
Paulina Atmańska – fortepian / Adam Tadel – kontrabas / Paweł Palcowski – trąbka / Jakub Łępa – saksofon altowy, tenorowy / Maciek Wojcieszuk – perkusja

Spis utworów:
1. Arper / 2. Koncert-Pitch / 3. MarRacz / 4. Prosto-nieprosto / 5. Blueskwa / 6. Dominikana / 7. Niezbyt blisko domu

Autorem wszystkich kompozycji jest Maciek Wojcieszuk.