W dniach 24-25 maja 2016 roku, tafla Jeziora Strzeszyńskiego w Poznaniu już po raz kolejny stanie się tłem dla znakomitych koncertów, dobranych przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego Enter Enea Festival. Podczas dwóch dni muzycznych spotkań na plenerowej scenie Festiwalu zagrają dwa tria, trzy kwartety i orkiestra. Tegoroczna edycja będzie powrotem do korzeni. Zarówno tych gatunkowych, jak czysto emocjonalnych, które znajdą swoje odzwierciedlenie podczas spotkania z publicznością.

Najlepszym wyrazem tęsknoty do muzycznego rdzenia, będzie koncert nowego tria Leszka Możdżera, które wystąpi pierwszego dnia Festiwalu. Do nowego repertuaru, Możdżer zaprosił muzyków, którzy uzupełniają go w poszukiwaniach jazzowych korzeni: niemieckiego basistę Dietera Ilga i amerykańskiego perkusistę – Erica Allena. Projekt, przygotowywany specjalnie na Enter, jest wyrazem potrzeby powrotu do tradycji jazzowej. Nowy repertuar odbiega nieco od dotychczasowej twórczości pianisty i kompozytora i stanowi nawiązanie do języka jazzu środka.

Dieter Ilg jest basistą, który doskonale łączy pozorne przeciwieństwa. Muzyk doskonale zna zarówno świat jazzu jak muzyki klasycznej. Mimo, że zdecydował się zostać basistą jazzowym w wieku 16 lat, studiował klasyczną grę na kontrabasie; zdobywając też kompleksową wiedzę z zakresu historii muzyki. Od tamtej pory łączy ze sobą te dwie jakości w różnych projektach, za każdym razem posługując się doskonałym warsztatem. Jest doskonałym partnerem scenicznym, zarówno, jako lider, jak jako muzyk akompaniujący, gra łącząc w sobie zalety solisty z warsztatem i empatią członka zespołu. Charakterystyka gry Ilga na kontrabasie to symbioza liryczności i wyrazistości. To połączenie zdecydowanie wyróżnia go na światowych scenach. Występował obok znanego enterowej publiczności Nguyena Le, Dave’a Liebmana, Alberta Mangelsdorffa, Nilsa Landgrena, czy Charlie Mariano. Nagrał kilkadziesiąt płyt. Ostatnie trzy, autorskie, dla wytwórni płytowej ACT.

Eric Allen pochodzi z Waszyngtonu, a obecnie mieszka w Polsce. Gra muzykę jazzową od 30 lat. Na styl jego gry wpływ mieli tacy muzycy jak: Art Blakey, Max Roach, Tony Williams, Elvin Jones, “Papa” Jo Jones i Jimmy Cobb. Studiował sztukę wykonywania jazzu i teorię muzyki w Lee Oddis Bass III przy Duke Ellington School For The Performing Arts w Waszyngtonie, z taki muzykami jak trębacz Wallace Roney i basista Clarence Seay. W czasach, gdy grał w miejscowym klubie Blues Alley w Waszyngtonie odkrył go jazzman Illinois Jacquet. Allen przeprowadził się do Bostonu by studiować w Berklee College of Music. W Bostonie dołączył do Illinois Jacquet Quintet z wielkim innowatorem basu Slamem Stewartem. Illinois Jacquet przedstawił go też mistrzowi gry na hi-hacie, perkusiście “Papie Jo” Jonesowi. Eric grał z legendą jazzu, Lionelem Hamptonem.

Enter odbywa się co roku, późną wiosną, w pięknym plenerze Jeziora Strzeszyńskiego w Poznaniu. Festiwal łączy w sobie bezpretensjonalność, niezależność i swobodę, związaną z atmosferą imprezy plenerowej, z kameralną ekskluzywnością wynikającą z bliskiego kontaktu z artystami, a przede wszystkim z listy zaproszonych przez Leszka Możdżera artystów, którzy gwarantują publiczności najwyższy poziom muzycznych wrażeń.

Enter Enea Festival 2016

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja „Europejskie Forum Sztuki”, a inicjatorem wydarzenia jej fundator – Jerzy Gumny. Leszek Możdżer jest dyrektorem artystycznym Enter Enea Festival od pierwszej edycji muzycznych, plenerowych spotkań w Poznaniu. Wyjątkowa atmosfera i jakość prezentowanych koncertów, sprawiły, że cieszy się on niebywałym zaufaniem publiczności, która w zaledwie 3 godziny od rozpoczęcia sprzedaży biletów na portalu Eventim.pl, wykupiła pierwszą pulę biletów nie znając żadnego elementu tegorocznego programu. Tak solidnych fundamentów zaufania nie dałoby się zbudować bez dorocznego wsparcia Miasta Poznań oraz firmy Enea, sponsora tytularnego Festiwalu od 2015 roku. Od 6 edycji Festiwalu, do grona wspierających dołączyli Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Pełen program Festiwalu przedstawiony zostanie na konferencji prasowej 18 kwietnia 2015.