Kwintet Zbyszka Namysłowskiego w składzie: Zbigniew Namysłowski – saksofony alt, sopran, sopranino; Jacek Namysłowski – puzon, tuba; Sławomir Jaskułke – piano; Andrzej Święs – kontrabas; Sebastian Kuchczyński – perkusja zagra na warszawskich Bielanach 14 kwietnia.

Namysłowski 2

Zbigniew Namysłowski – to obok, Krzysztofa Komedy i Tomasza Stańki najwybitniejszy muzyk w historii polskiego jazzu. Multiinstrumentalista, z wykształcenia wiolonczelista, z wyboru puzonista, saksofonista altowy i sopranowy, flecista a także wyśmienity kompozytor i aranżer.

Przez wiele lat był artystą, który nie tylko kreował nowe jazzowe stylistyki, ale i promował muzyków, którzy w jego zespołach zdobywali największe muzyczne doświadczenie (np. Czesław Bartkowski, Leszek Możdżer, Sławomir Kulpowicz, Czarek Konrad). Współpracował też m.in. z Michałem Urbaniakiem, Urszulą Dudziak, Novi Singers, Jarosławem Śmietaną, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Markiem Blizińskim, nagrywał i koncertował z grupą Niebiesko-Czarni i Enigmatic Czesława Niemena.

Nagrał około 30 płyt autorskich. Jego „Lola” – to pierwsza polska płyta wydana poza granicami kraju, w Angli. Płyty takie jak „Winobranie”, „Kuyaviak Goes Funky”, stały się w Polsce super przebojami jazzowymi, oraz zostały uznane Płytami Wszechczasów w polskim jazzie.

Repertuar Kwintetu Zbigniewa Namysłowskiego składa się z utworów o charakterze etniczno-jazzowym. Są to kompozycje oparte na polskich tańcach ludowych, takich jak: oberek, mazur, kujawiak, krakowiak, są też melodie z wyraźnym wpływem muzyki góralskiej. W zespole Zbigniewa Namysłowskiego grają znakomici muzycy młodego pokolenia, stanowiący absolutną czołówkę polskiego jazzu.