Żyjąc przez wieki w Diasporze, Żydzi wykształcili najbardziej zróżnicowaną kulturę, która teraz stanowi o barwności Izraela. Zobaczcie, jak ten fenomen kulturowy i społeczny będzie widoczny w programie tegorocznego FKŻ. Zapraszamy od 25 czerwca do 3 lipca na krakowski Kazimierz.

Festiwalowy program muzyczny rozpoczniemy tuż po Szabacie w sobotę, 25 czerwca: w klubie Forum zagra dwójka DJów z Izraela: Khen Elmaleh i David Pearl. Będzie to też początek serii imprez DJskich podczas 26. FKŻ, które zakończymy kolejnym Tederowym Weekenderem na Barce.

Główną sceną muzyczną festiwalu będzie jak zawsze synagoga Tempel. Niedziela upłynie pod znakiem śpiewu kantoralnego: w południe wystąpi Benzion Miller (USA), a podczas wieczornego Koncertu Kantorów „Nad rzekami Babilonu” dołączą do niego: Yaakov Lemmer (USA), Avraham Kirshenbaum (USA), Chór Wielkiej Synagogi w Jerozolimie pod dyrekcją Elli Jaffe oraz … najlepsza krakowska orkiestra kameralna – Sinfonietta Cracovia.

Klasyka i awangarda, muzyka aszkenazyjska i sefardyjska – jak co roku będą przeplatały się w synagodze Tempel. Chociaż czasami trudno klasyfikować koncerty według tych kategorii – tak jest na przykład z zespołem Kronos Quartet (USA), który wspólnie z Davidem Krakauerem (USA) zagra utwory Osvaldo Golijova, Steve’a Reicha, a także Alfreda Schnittke i Yotama Habera. Inne projekty również wymykają się jednoznacznym podziałom: The Glass House Orchestra (USA / HU) – to projekt Franka Londona, który łączy muzykę klezmerską z muzyką Romów z Węgier; Daniel Kahn, Michael Alpert, Jake Shulman-Ment, Hampus Merlin i Bob Cohen, czyli The Brothers Nazaroff (USA / DE) przywracają do życia tradycyjne pieśni jidyszowe (podobnie jak Leopold Kozłowski), ale łączą je z wieloma innymi gatunkami muzycznymi – Diwan Saz (IL), który ponownie gościł będzie w synagodze Tempel na FKŻ – łączy nie tylko style muzyczne, ale też kultury: żydowską, muzułmańską i chrześcijańską, które reprezentowali będą soliści: Lubna Salameh, Muhammad Gadir oraz David Menachem.

Jednakże najbardziej nieoczekiwanym i porażającym mocą połączeniem będzie koncert Seldy – legendy tureckiego kobiecego rocka i izraelskiej supergrupy Boom Pam. Brzmienie, jakiego nikt się nie spodziewał.

Scena Chederu tradycyjnie należała będzie do młodego pokolenia: przedwojenne pieśni miłosne w jidysz zaśpiewa na niej Ola Bilińska (PL) ze swoim zespołem, a izraelską scenę elektroniczną reprezentowało będzie trio Totemo z Tel Awiwu.

Na scenie klubowej w Alchemii oprócz tradycyjnych conocnych jam sessions wystąpi również Uri Brauner Kinrot ze swoim projektem Ouzo Bazooka (IL).

Dla miłośników muzyki i tańca mamy również niezwykłą propozycję. Po latach nieobecności w Krakowie, powraca na nasz festiwal kultowy zespół tańca współczesnego Kibbutz Contemporary Dance Company (IL) – ze swoim spektaklem „Lullaby for Bach” w choreografii Ramiego Baara.

Oprócz koncertów, w programie muzycznym 26. FKŻ znajdą się również słuchowiska prezentujące muzykę Diaspory (Edwin Serrousi, Noa Argov), a także serie muzycznych warsztatów, które prezentujemy poniżej.

Tradycyjnie już kulminacją festiwalu będzie kultowy koncert “Szalom na Szerokiej”. Na tę 7-godzinną prezentację muzyki żydowskiej z całego świata zapraszamy w sobotę, 2 lipca od godziny 18.00.
Podobnie, jak w poprzednich latach, koncerty odbywające się w synagodze Tempel oraz koncert Szalom na Szerokiej będzie można obejrzeć na żywo w internecie.