Klasyka polskiej muzyki XX i XXI wieku w wykonaniu mistrzów akordeonu. W zarejestrowanym przez TVP Kultura koncercie zespół Motion Trio wykonał utwory ze swojej ostatniej płyty „Polonium”.

Na krążku znalazły się kompozycje Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Marty Ptaszyńskiej. Gościem specjalnym projektu jest Leszek Możdżer, który zagrał partię solową Koncertu na klawesyn lub fortepian i orkiestrę smyczkową op. 40 Góreckiego.

Płyta „Polonium” była spełnieniem wieloletnich marzeń krakowskich wirtuozów akordeonu: Janusza Wojtarowicza, Pawła Baranka i Marcina Gałażyna. Jej tytuł pochodzi od łacińskiej nazwy pierwiastka Polon odkrytego przez Marię Curie-Skłodowską, nazwanego tak na cześć Polski. Idea „polskości” z charakterystycznymi dla niej kulturowymi odniesieniami towarzyszyła muzykom od początków powstawania projektu. „Myślę, że (…) udało się uchwycić wyjątkową polską emocjonalność z jej fobiami, przeoraną historią, ale i godnością, przywiązaniem do tradycji, polskim lękiem przed: »innymi«, samotnością, przyszłością, a jednocześnie z ogromną, często irracjonalną nadzieją. To bardzo głęboka i mocna płyta” – tak koncepcję płyty opisał Janusz Wojtarowicz, odpowiedzialny za aranżację utworów.

W 2014 roku za płytę „Polonium” zespół Motion Trio otrzymał nominację do nagrody TVP Kultura – Gwarancje Kultury w kategorii „muzyka poważna”.

Grupa Motion Trio koncertowała na całym świecie. W jej repertuarze znajduje się muzyka dawna oraz współczesna: od klasyki, przez jazz, po muzykę etniczną. Muzycy na koncie mają współpracę m.in. z Bobbym McFerrinem, Michaelem Nymanem, Krzysztofem Pendereckim, Wojciechem Kilarem, Tomaszem Stańko czy raperem L.U.C.’iem.

Polonium – Motion Trio z gościnnym udziałem Leszka Możdżera.

Polonium – Motion Trio i Leszek Możdżer
TVP Kultura | 25 marca (piątek), godz. 23:30