Międzynarodowy Festiwal „Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie” to jedno z najciekawszych wydarzeń jazzowych w Polsce. W ramach festiwalu odbywają się koncerty z udziałem znakomitych artystów – gwiazd polskiego i światowego jazzu oraz premierowe wykonania artystów jazzowych młodego pokolenia.

Festiwal objęty jest patronatem UNESCO, w ramach Światowego Dnia Jazzu.

Tegoroczną, XXII edycję Festiwalu zainauguruje swoim najnowszym projektem zdobywca nagrody Grammy (najlepsza ilustracyjna ścieżka muzyczna w formach wizualnych do Oskarowego filmu „Birdman”) ANTONIO SANCHEZ. Artysta po raz pierwszy wystąpi w Krakowie. Również po raz pierwszy w naszym mieście wystąpi genialny kubański pianista ALFREDO RODRIGUEZ.

Publiczność festiwalowa będzie miała okazję wysłuchać różnorodnych stylistycznie projektów. Jak co roku odbędą się także międzynarodowe muzyczne spotkania artystów festiwalu (tytułowych „starych i młodych”) w ramach wspólnych jam session (Klub Piec Art).

  • 24 kwietnia 2016, godz. 20.00, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

ANTONIO SANCHEZ and MIGRATION
Zdobywca tegorocznej Grammy /najlepsza ilustracyjna ścieżka muzyczna w formach wizualnych za film Birdman/

Seamus Blake – saksofony
John Escreet – fortepian
Matt Brewer – kontrabas
Antonio Sanchez – perkusja

Antonio Sanchez – Meksykanin, jeden z najwybitniejszych perkusistów światowego jazzu, kompozytor, band leader oraz zdobywca nagród Grammy. Przygodę z perkusją rozpoczął w wieku 5 lat, a już jako nastolatek był profesjonalnie koncertującym muzykiem. W 1997 roku ukończył z wyróżnieniem, słynną „kuźnię” muzycznych talentów: Berklee College of Music. W 1999 przeprowadza się do Nowego Jorku gdzie jego muzyczny talent zostaje błyskawicznie dostrzeżony, co skutkuje zaproszeniem do udziału w sesjach nagraniowych oraz koncertach przez tak wybitnych muzyków jazzowych jak: Chick Corea, Michael Brecker, Charlie Haden, Gary Burton, Toots Thielmans, Joshua Redman, Paquito D’Rivera, Dee Dee Bridgewater i wielu innych. Także gitarzysta Pat Metheny zaprasza go do współpracy – od 2000 roku muzycy nagrali wspólnie 8 płyt, a 3 z nich zostały wyróżnione nagrodą Grammy. Dyskografia perkusisty w 2015 roku liczy blisko 100 sesji studyjnych i nagrań płytowych z udziałem najwybitniejszych muzyków oraz 5 albumów solowych.

  • 25 kwietnia 2016, godz. 20.00, Radio Kraków, al. Słowackiego 22

Koncert „Mistrz i uczniowie” pamięci Janusza Muniaka

W koncercie wystąpią artyści różnych pokoleń współpracujący z wybitnym krakowskim jazzmanem.

  • 26 kwietnia 2016, godz. 20.00, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

Quincy Jones Presents ALFREDO RODRIGUEZ TRIO

Premiera płyty „Tocororo”

Alfredo Rodriguez -fortepian
Reinier Elizarde – kontrabas
Michael Olivera – perkusja

Projekt rekomendowany jest jako „Quincy Jones Presents” : Ten młodzieniec sprawia, że czuję się jeszcze szczęśliwszy niż zwykle. Na tym właśnie polega przecież muzyka – mówi o swoim podopiecznym wielki Quincy Jones
Alfredo Rodriguez, 24 letni kubański pianista jest jednym z największych odkryć muzycznych ostatnich sezonów nazywany nową , wschodząca gwiazdą w USA. Jest gościem prestiżowych festiwali, otrzymuje entuzjastyczne recenzje, opinie krytyków, dyrektorów największych festiwali , autorytetów muzycznych jak Quincy Jones ,Herbie Hancock, Wynton Marsalis, Michel Legrand. W 2006 roku został jednym z 12 pianistów z całego świata, którzy wystąpili na prestiżowym Montreux Jazz Festival. To był jego pierwszy koncert poza Kubą i ten niezwykle błyskotliwy debiut otworzył mu drogę do kariery. Na tym festiwalu odkrył go Quincy Jones słynny kompozytor, producent, muzyk wielokrotnie nagradzany Grammy który, stał się jego mentorem , partnerem muzycznym i producentem. Kubański pianista otrzymał wiele zaproszeń i wystąpił w tak prestiżowych miejscach jak: Newport Jazz Festival, Playboy Jazz Festival w Hollywood, Music Festival w Austin w Teksasie, Detroit Jazz Festival, Monterey Jazz Festival, San Francisco Jazz Festival , Gilmore Jazz Festival. Solowym koncertem uświetnił prestiżowe Winspear Opera AT& Performing Art. Center w Dallas obok Herbie Hancocka, Michel Camilo. Alfredo Rodriguez jest synem znanego kubańskiego muzyka nazywanego „Elvisem Kuby”. Urodził się w Hawanie. Studiował fortepian w prestiżowym Manuel Saumell Classical Music Conservatory w Hawanie. Inspiruje go muzyka Bacha, Beethovena, Strawińskiego, Monka, Billa Evansa, Herbie Hancocka i swego mentora – Quincy Jones’a.

  • 28 kwietnia 2016, godz. 20.00, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

HIGH DEFINITION QUARTET: “BUKOLIKI” W. LUTOSŁAWSKIEGO

Premiera projektu

Mateusz Śliwa – saksofon tenorowy
Piotr Orzechowski ‘Pianohooligan’- fortepian
Alan Wykpisz – kontrabas
Dawid Fortuna – perkusja

Najnowszy projekt High Definition Quartet to Bukoliki Witolda Lutosławskiego w aranżacji pianisty Piotra Orzechowskiego ‘Pianohooligana’. Oryginał Lutosławskiego stanowi pięć miniatur fortepianowych opartych na ludowych melodiach kurpiowskich. High Definition rozwija materiał wyjściowy budując na jego bazie nową kompozycję na pograniczu jazzu i muzyki współczesnej – energetyczną, zaskakującą, używającą potężnych kontrastów.

  • 29 kwietnia 2016, godz. 20.00, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

CRACOW JAZZ COLLECTIVE

Premiera projektu oraz premiera płyty „No More Drama” (ForTune)

Mateusz Gawęda – fortepian, kompozycje, leader
Cyprian Baszyński – trąbka
Dominik Mietła – trąbka
Marcin Ślusarczyk – saksofon altowy
Sławomir Pezda – saksofon tenorowy
Bartłomiej Prucnal – saksofon barytonowy
Piotr Południak – kontrabas
Dawid Fortuna – perkusja

Jedyna tego typu formacja w Polsce składająca się z czołówki młodych polskich muzyków jazzowych. Muzyka oktetu jest zakorzeniona w jazzie lat 60-tych, inspirowana muzycznymi poszukiwaniami Johna Coltrane’a, Charlesa Mingusa, Ornette’a Colemana, Krzysztofa Komedy oraz Andrzeja Trzaskowskiego. Poza jazzowymi inspiracjami duży wpływ miała również twórczość takich kompozytorów jak Igor Strawiński czy Wojciech Kilar. Repertuar zespołu stanowią kompozycje Mateusza Gawędy – trzy dramaty jazzowe połączone w jedną całość. Utwory zostały skomponowane koncepcyjnie w taki sposób że ściśle określona forma pozwala miejscami na jej zupełne otwarcie, czyli daje to możliwość kreowania całości poprzez indywidualność każdego z muzyków. Geneza zespołu ma swoje miejsce oczywiście w Krakowie, gdzie muzycy spotykali się w legendarnym Jądrze Jazzu, co zaowocowało przyjaźnią zarówno na tle muzycznym jak i personalnym. Niezwykłe zgranie zespołu wynika z tego, że jego członkowie współpracują ze sobą na co dzień w wielu formacjach (m.in. NSI Quartet, New Bone, PeGaPoFo), a podobne postrzeganie muzyki daje niesamowitą przyjemność z grania, co mocno przekłada się na odbiór słuchaczy. Płyta ukaże się w kwietniu 2016 roku nakładem Domu Wydawniczego For Tune.

  • 30 kwietnia 2016, MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JAZZU pod patronatem UNESCO

APOSTOLIS ANTHIMOS, ETIENNE MBAPPE, GARY HUSBAND

Apostolis Anthimos – gitara, instrumenty klawiszowe
Etienne M`Bappe – bass
Gary Husband – perkusja, piano

Apostolis Anthimos gitarzysta, wszechstronny muzyk kultowej formacji SBB,
Krzak, Ossian i Grupy Niemen,Tomasza Stańki zagra razem z Garym Husbandem i Etiennem M`Bappe, muzykami Johna McLaughlina z projektu 4th Dimension.
Jazz, rock i muzyka etniczna spotykają się w jednym miejscu.

Od 25 do 30 kwietniajam session, imprezy towarzyszące w klubie festiwalowym – Piec Art – ul. Szewska 12.

Bilety:
Info Kraków – ul. św. Jana 2, tel. 12 421 77 87
Filmotechnika – Rynek Główny 9 (Pasaż Bielaka), tel. 12 422 89 45
przez internet: bilety@jazz.krakow.pl

Organizator:
Stowarzyszenie Artystyczno-Edukacyjne „Jazzowy Kraków”
tel./fax. 12 417 40 45, 600 82 72 55, e-mail: festiwal@jazz.krakow.pl
www.jazz.krakow.pl