Dzisiaj odbyła się premiera debiutanckiej płyty studyjnej formacji Lelek zatytułowanej “Brzask Bogów“. Teledysk do pierwszego singla z płyty ukaże się już w tym tygodniu, natomiast poniżej możecie posłuchać promomixu zapowiadającego krążek.

Projekt Lelek ma na celu reinterpretację najciekawszych poematów i pieśni odwołujących się do dziedzictwa przedchrześcijańskiej Słowiańszczyzny. Biorą w nim udział muzycy reprezentujący wiele różnych gatunków muzycznych, czyli: Michał Rudaś, Maciej Szajkowski (z grup Kapela ze Wsi Warszawa i R.U.T.A), Kamil Rogiński (ŜANĜO), Jakub Koźba (Power Of Trinity), Piotr Stefański (Studium Instrumentów Etnicznych) i Patryk Kraśniewski (Vavamuffin, Patryk Kraśniewski Trio).

Płytę uświetniło grono niezwykłych gości. W nagraniu materiału na płytę udział wzięła żeńską część zespołu KzWW, czyli Sylwia Świątkowska, Magdalena Sobczak oraz Ewa Wałecka, a także Tadeusz Konador, Maciej “Maćko Korba” Cierliński, Mikołaj Janowski, Mikołaj Rybacki oraz Artur Beling.

Michał Rudaś, jeden z dwóch wokalistów projektu, tak opowiedział o projekcie:

Jest to muzyka etniczna z polskimi tekstami poetyckimi, skierowanymi do słowiańskich bóstw, ale traktującymi też o życiu codziennym naszych przodków. Samo nagranie tej płyty było dużym wyzwaniem, bo musiałem inaczej wokalnie podejść do tematu i sięgnąć do własnych korzeni: poczytać o tym, posłuchać, inaczej poprowadzić głos. (…)

Wcześniej nie interesowałem się głębiej naszą polską kulturą. Dzięki temu projektowi to się zmieniło, bo jednak musiałem przygotować się merytorycznie do niego i znaleźć prawdę. To, co my stworzyliśmy, to nasza interpretacja, bo niewiele wiadomo o naszej kulturze prasłowiańskiej. Niestety, prawie wszystkie ślady po naszych przodkach zniknęły z powodu chrystianizacyjnej, niszczycielskiej działalności Kościoła po Chrzcie Polski w 966 roku. Grecy na przykład mają bardzo zaawansowaną wiedzę na temat swoich przodków, o czym wiemy z ich mitologii. Szkoda, że my nie mamy takiej spuścizny, bo nasza kultura prasłowiańska jest fascynująca. Mam nadzieję jednak, że ten projekt pomoże w uświadomieniu Polakom, skąd się wywodzimy i zachęci ich do własnych poszukiwań.

Perkusista Maciej Szajkowski dodał:

Zainspirować i pobudzić do refleksji – oto nasz cel. Przenieść się na skrzydłach Lelka do krainy duchowej autonomii. Przywołać magię świata, który stanowił panteon naszych przodków, zapewniający powtarzalność pór roku oraz równowagę w odwiecznym cyklu narodzin, życia i śmierci. Społeczeństwa w którym gardzono niewolnictwem, gdzie wszyscy ludzie byli sobie prawdziwie równi. I wolni. Oddać im cześć. I ujrzeć brzask bogów.

Album “Brzask Bogów” można zamówic w przedsprzedaży za pomocą tej strony. Album trafi do sklepów w piątek, 25 marca.

lelek grafika promo