Wszyscy z niecierpliwością czekamy na „Miles Ahead”. Film o legendarnym trębaczu jazzowym będzie miał premierę 22 kwietnia (w UK). Żeby czekać było trochę przyjemniej Columbia/Legacy przygotowała dwa wydawnictwa w hołdzie dla największego muzyka jazzowego XX wieku, który obchodziłby w tym roku swoje 90. urodziny.

Pierwszym z nich jest „Miles Ahead – Original Motion Picture Soundtrack”, czyli ścieżka dźwiękowa do filmu będącego debiutem reżyserskim Dona Cheadla. Na krążku znajdzie się 11 kultowych utworów Milesa w przekroju od 1956 do 1981. Obok nich na płycie znajdziemy garść dialogów zaczerpniętych z filmu oraz pięć nowych kompozycji autorstwa Roberta Glaspera.

Druga płyta, która ukaże się na wiosnę będzie zatytułowana „Everything’s Beautiful”. W tym wydawnictwie również maczał palce utalentowany pianista i producent – Robert Glasper. Tym razem wystąpi on jednak w roli interpretatora Milesa Davisa. Na płycie towarzyszyć mu będzie wielce zacne towarzystwo Eryki Badu, Johna Scofielda i Steviego Wondera.

„Chcieliśmy zrobić coś co wychodzi od pomysłów Milesa, ale w tym samym czasie trochę się nimi pobawić. Chcemy pokazać, że Miles jest dla nas wielką inspiracją, ale jednocześnie zrobić coś odrobinę nowego. Na tym zdaje się polega piękno tego albumu” – wyjaśnia Glasper. „Cały projekt stoi na Milesie, ale nie kopiuje go, opiera się jedynie na jego wizji, głosie, stylu komponowania i sposobie bycia. To wszystko w dalszym ciągu ma nas wielki wpływ”.