Maciej Afanasjew Quartet już 15 lutego w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Skrzypiec.

Maciej Afanasjew Quartet powstał w wyniku poszukiwań nowych środków wyrazu przez członków zespołu. Zestawienie skrzypiec i wibrafonu oraz sekcji rytmicznej, dało duże możliwości wykonawcze w aspekcie kolorytu i przestrzeni. W swojej charakterystyce sięga do hard bopu i jazzu modalnego połączonego ze słowiańską ekspresją, dając w rezultacie nową jakość artystyczną. Siłą napędową zespołu jest zaangażowanie w tworzenia unikatowego brzmienia przez członków zespołu.

maciej_afanasjew_(fot._marek_hofman)

Jego skład tworzą muzycy związani z bydgoską Akademią Muzyczną:

Maciej Afanasjew – skrzypce
Karol Szymanowski – wibrafon
Piotr Biskupski – perkusja
Grzegorz Nadolny – kontrabas

Muzycy zaprezentują program autorski oraz kompozycje Zbigniewa Seiferta. Podczas festiwalu odbędzie się również prezentacja książki Macieja Afanasjewa „Pasaże jazzowe na skrzypce”.

„Great playing!” – tak grę Macieja Afanasjewa opisał Mark Feldman. Lider grupy, absolwent katowickiej Akademii Muzycznej, należy do czołówki młodego pokolenia skrzypków jazzowych w Polsce, który porusza się swobodnie w wielu gatunkach muzycznych. Odkrywa on skrzypce, czerpiąc w pełni z tradycji hard bopu i zrywając z utartymi ścieżkami wiolinistyki jazzowej, wnosi powiew świeżości i oryginalności. W swojej karierze miał przyjemność współpracować z takimi artystami jak Uli Rennert (Austria), Sean Noonan (USA), Eric Allen (USA), Maciej Sikała, Cezary Paciorek, Krzysztof Herdzin, Janusz Skowron, Robert Luty, Cezary Konrad, Jerzy Główczewski, Susan i Martin Weinert (Niemcy).

Występował na scenach wielu europejskich krajów oraz w Chinach z zespołami tak jazzowymi oraz jako członek orkiestr symfonicznych, m.in. na festiwalach: EFG London Jazz Festival 2014, I Śląski Festiwal Jazzowy w Katowicach, V Drums Foozje w Bydgoszczy, Vilnus Jazz Festival, 9 Mózg Festiwal w Bydgoszczy, Jewish Festival w Katowicach, Festiwal Filmów Dokumentalnych ART 2013 w Szczecinie, Delemont Jazz Days (Szwajcaria), 27th Leeds International Film Festival, Handelsbeurs Festival (Belgia), Gdyńskie Impresje Muzyczne, Festiwal Chrześcijańskie Granie, Strefa Chwały Festiwal The Aeolian Festival (Syros).

Maciej Afanasjew jest też uznanym aranżerem, a jego kompozycje grane były już w Carnegie Hall podczas New York Wind Band Festival.