Saksofonista Joe McPhee, legendarna osobowość, jeden z najbardziej cenionych muzyków / improwizatorów na świecie oraz wybitny perkusista Chris Corsano, współpracujący na co dzień z Paulem Flaherty, Thurstonem Moorem, Nelsem Cline, Matsem Gustafssonem czy Björk, zagrają 07.02.2016 na jedynym koncercie w Polsce w Pardon, To Tu.

▶ Joe McPhee & Chris Corsano [US]
▶ Niedziela, 07.02.2016, g. 20:30
▶ Bilety: 35 PLN

Joe McPhee – multiinstrumentalista (także kompozytor i poeta) rozpoczynał karierę muzyka od nauki gry na trąbce w zespole szkolnym; potem (w latach 1964-66) grał w zespole wojskowym stacjonując w Niemczech. Stosunkowo wcześnie zadebiutował: Już w 1967 roku nagrał album z Cliffordem Thorntonem oraz koncertował z orkiestrą Matta Jordana.

W końcu lat sześćdziesiątych sam zaczął uczyć się gry na saksofonie, eksperymentując nagrania solowe (bez akompaniamentu) oraz próbując lansować własne zespoły (od 1969 roku). Artysta realizował się także jako wykładowca ciekawych kursów (np. „Rewolucja w dźwięku” w Vassar College w latach 1969-71).

Będąc postrzegany jako awangardzista jazzu chętnie zapraszany był do ultranowoczesnych projektów wybitnych innowatorów: Grał z Cliffordem Thorntonem, Donem Cherrym, legendarną, warsztatową Jazz Composers Orchestra (Carli Bley), a w Europie (w latach 1975-77) grał ze Steve’em Lacym.

Koncertował w Europie z własnym, skrajnie awangardowym triem oraz prowadził grupę do której zapraszał wybitnych awangardzistów spod znaku AACM (np. Josephe’a Jarmana, Sunny’ego Murraya). Prezentuje niezwykle nowatorskie podejście do tradycji jazzowej i koncertował w prestiżowych salach koncertowych (od nobliwego Lincoln Center po serię koncertów w nowojorskim klubie Knitting Factory).

Ponadto koncertował i nagrywał, występując „gościnnie” z zespołami Jimmy’ego Giuffre’a, Raymonda Boni, Anthony’ego Coxa, Billa Stewarta, Charlesa Moffetta, André Jaume’a, Daunika Lazro, Evana Parkera.

Chris Corsano – perkusista i improwizator amerykański, nazywany też „nową nadzieją perkusji”. Urodził się w 1975 roku w Englewood, New Jersey. Na scenach klubowych jako muzyk aktywni udziela się od późnych lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Od 2001 roku współpracuje w ze słynnym saksofonistą i improwizatorem Paulem Flaherty. Nagrywał i koncertował m.in. u boku Joe McPhee, Wally Shoupa, Thurstona Moora i Jima O’Rourka z Sonic Youth, Nelsa Clina, Massimo Pupillo (Zu), Matsa Gustafssona, Akira Sakaty, Darina Graya.

W 2007 roku koncertowal z Björk promując jej płytę “Volta”. Jest również członkiem zespołu Rangda – wraz z Sir Richard Bishop i Ben Chasny.

Należy on do najbardziej rozchwytywanych perkusistów młodego pokolenia, dysponujący nieskazitelną techniką oraz pełen kreatywnej inwencji.